SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
Yok artık!
Antalya Ekspres

FOX’un 19.00 Ana Haber Bülteni’ni izlerken, farkında olmadan kurduğum kısa cümleler ‘vay be’ ‘yok artık’ ‘hadi canım’. Neden hayret ediyorsam... Aşağı yukarı hemen her gün ana haberlerde duyduğumuz gidişat. Yalpalayan ekonomi, tavuğun kanadına bile gelen zamlar. Ve de en vahimi zirve yapan işsizlik. Özellikle de genç işsiz sayısı tırmanışta. Korkutan oran yüzde 26.7. Uzmanlar diyor ki, ‘hazır olun, işsizlik oranı daha da artacak’. O zaman sahiden ‘vay be’.

* * *

Açıklamalar TÜİK’in rakamları. Bir de buzdağının görünmeyen tarafı var, geniş tanımı ile işsizlik. Şubat-Mart verilerine göre, işsiz sayısında rekor artış var. Ve yine aynı aylarda işsizlik ödeneği alanların sayısında da ciddi artışlar var. Uzmanlara göre, üretim düştükçe işsizlik artıyor. Çözüm ise üretim. Bu düz mantığın yanıtını aslında herkes biliyor da. Ama yine de genç işsiz sayısı, istikrarlı şekilde artmaya devam ediyor! Bunu görmek için istatistiki bilgileri hafızlamaya gerek var mı bilmiyoruz.

* * *

Bildiğimiz, gördüğümüz küçülen ekonominin işsizliği tetikliyor olması. Özellikle de genç işsiz sayısında rekor artış, gençlerin geleceğini de hayallerini de yok ediyor. Uzmanların verdiği rakamlara bakılırsa neredeyse her 3 gençten biri işsiz. Diplomalı veya diplomasız. Geleceği için umutları tükenen gençler işte değil, İŞKUR kapısında. Ve de ‘ne iş olsa yaparım’ noktasında. İşsiz ‘açım iş istiyorum’ diyor, ekonomistler  ‘gidişat iyi değil ‘ diyor. Bu nasıl bir denklem?

* * *

Uzmanlar ille de üretim diyor ya, üretenin hali de zor. Mesela çiftçi, artan maliyetlerden şikayetçi, tüketici ise üreticiden katlanarak gelen ürün fiyatlarından. Özellikle de seçim sonrası gelen zanlardan. Bu arada ramazan geliyor ya etiketleri de durdurabilene aşk olsun. Marketlerdeki ucuz etlere de kaşın gözün arasında zam yapılmış. Yani ucuz etler de zamlandı. Sebze ve meyveden sonra, bir zam da tavuğa geldi. Sahiden şaşırmamak mümkün değil, tavuğun kanadına da zam gelmiş. Yok artık!

* * *

İşte durum ahval bu... Amaç yaşananları dramatize etmek değil. Ama yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız da dramın daniskası.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres