SON HABERLER :
Yönetim kolları sıvadı Atatürk'ün Antalya'ya gelişi törenle kutlandı 2 metre yükseklikten düşüp öldü Öğretmenler hala aşılanmadı Tesadüfün böylesi
Yoldaydı geldi!
Antalya Ekspres

Gelen ne mi? Sağlığa zam. Hani Şubat’ın 20’sinde ilaç fiyatlarına yüzde 20 zam gelecekti ya tam tarihinde, gününde, saatinde teşrif etti zam hazretleri. Hiç şaşmadı zamanlama. Aman ne iyi ettin de geldin. Hani bekliyorduk da, belki rötar yaparsın diyorduk, olmadı. İlaç fiyatlarına zam, zamanında geldi. Ve de piyasada yok satan ilaçlar, hoop depolardan çıkarıldı doğru eczane raflarına. Şimdi piyasada ilaç sıkıntısı kalmadı çok şükür. Vallahi, iyi ki varsınız muhterem stokçular!

***

Şaka gibi sahiden. Tamam anladık. Her yıl ilaç fiyatlarında, Euro üzerinden (kibarcası) güncelleme yapılır. Bu yıl için de yüzde 20’lik zam kararlaştırılmış. Zam haberi de yine stokçuları harekete geçirmiş ve ilaçlar tozlu raflara kaldırılmıştı. Aralık ayından bu yana piyasada ilaç sıkıntısı yaşanmış, hayati önem taşıyan pek çok ilaç eczanelerde yok satılmıştı. Eczacı ne yapsın. İnsan sağlığı üzerinden rant sağlamaya çalışan stokçular varken. İyi de denetim nerede?

***

Diğer bir soru da, ilaçtaki fiyat güncellemesi döviz kuru nedeniyle ithal ilaçlar için değil mi? Eee yerli üretim ilaçlar neden zamlanıyor. İthali, yerlisi toptan yüzde 20’lik zamdan nasibini aldı. Da, hafta başından itibaren zamlı uygulama başladı bile. Sonuç mu, piyasada ilaç sıkıntısı bitti.

***

Her yıl yapılan bu rutin uygulamadan eczacılar da sıkıntılı. Onlar, ilaç fiyatlarındaki artışın yanında olmadıklarını belirtiyor, ilacın alınabilirliğini bulunabilirliğini önemsiyor. Ve de ilaç fiyatlarındaki artışa sıcak bakmıyor. Vatandaşın ilacını alma paritesini önemsiyor.

***

Misal, ilaca gelen zamdan habersiz eczaneye ilacını almaya giden vatandaş ne yapar? Rutin kullandığı ilacın fiyatını bildiği için cebine parasını koyar, tutar eczanenin yolunu. Eczacının verdiği fiyat, cüzdanıyla uyum sağlamaz parası yetmezse de ilacı eczaneye bırakır gider. Giderken de eczacıya güzelleme! yapar.  Ez cümle, söz konusu İlaç Fiyat Kararnamesi, ne eczacının ne de vatandaşın lehine bir düzenleme değil. Vatandaşın dediği gibi ‘el insaf’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres