SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
Yurdum insanı mutsuz mu?
Antalya Ekspres

Memleketimin gündemi ruhumuzu karartıyor.  Bir yanda, peş peşe gelen ve günlerce söndürülemeyen orman yangınları, sele teslim olan esnafın perişan hali, diğer tarafta, mutsuz memurların saatlik eylemleri, enflasyon, pahalılık, tırmanan işsizlik, sağlanamayan istikrar ve dahi zıvanadan çıkan zamlar.

* * *

Yurdum insanı mutsuz ve karamsar. Yorgun memleketimde Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizliği yaşanıyormuş ekonomistlere göre. İş bulmak için sabahın erken saatlerinde mesaiye gider gibi, İş ve İşçi Bulma Kurumları’nın kapısına dayanan genci, emeklisi, kadını kızanı. İş yok. Yatırım var mı ki istihdam sağlansın. Çalışanı, emeklisi, işçisi, memuru daha maşını alırken kesilen vergiyle yolunan parasını koyuyor cüzdana. Ve de verginin vergisi KDV, ÖTV derken para geldiği gibi buhar olup uçuyor. Sonrası mı? B planı olan kredi kartı faslı. O da ayrı bir borç sarmalı ya.  

* * *

İşte buyurun, son 24 saat içinde iki zam haberi daha aldık bizi mutlandıran! Litre başına motorine 17 kuruş, benzine 6 kuruş zam geldi yine. Tüketici artık ayağını gazdan çekecek. Aracının deposunu fulleyen babayiğit var mı acaba? Nedense akaryakıtta istikrar bir türlü sağlanamıyor. Ve çay... 2 ay arayla yine yüzde 15 zamlandı. Kimsenin de ağzının tadı kalmadı.

* * *

Zamlar zıvanadan çıktı dedik ya, samana da zam gelmiş. Şimdi ‘bize ne, onu da besiciler düşünsün’ demeyelim. Zira garibim samana gelen zam doğrudan et, süt ve sütlü mamullerin fiyatlarına zam demek. Haa bu arada fiyat istikrarı sağlanamazsa, saman da ithal edilecekmiş. Ne diyelim bir ithal edilmedik saman kalmıştı o da nasibini alsın!

* * *

Zam ve enflasyon elbette tüketicinin alım gücünü neredeyse sıfıra düşürdü. Alım gücü düşünce satışlarda doğru orantılı olarak düştü. Ve de söz konusu bu darboğaz,  her sektörde kendini gösterdi. Mesela konut sektörü. Çarklar burada da dönmüyormuş. Bankalar konut kredisi için kapılarını açtı faizleri düşürdü ama alıcı nerede? Elbette belli kesimde. Yine ekonomistlerin söylediğine göre, konut sektörü de küçülmeye gidiyor. Bu da doğrudan istihdamı engelliyor. Düz mantık.

* * *  

Peki, ekonomide kalıcı çözüm nedir. Enflasyonun düşmesi mi? Asgari ücretlinin, memurun,  emeklinin maaşlarına gerçek enflasyon oranında zam yapılması mı? Açıklanan resmi enflasyonla sokak enflasyonu birbirini tutuyor mu?  Tüketici cebinden çıkan parayla, ödediği faturayla enflasyonu ölçüyor. Zaten bu devirde herkes bütçesinin ekonomisti.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres