SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Yurtta çorba da zamlandı!
Antalya Ekspres

Kredi Yurtlar Kurumu, üniversitelinin önce barınma ücretine ardından da yemeğine zam yaptı karınca kararınca! Ve de devlet yurdunda çaya, çorbaya, pilava zam geldi. Öğrenci şaşkın. Daha geçtiğimiz günlerde KYK, yurt ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapmıştı. Bu kez de yemek ücretlerine yüzde 20 ila 50 oranında artış yaparak, gözünü üniversitelinin çorbasına dikti. Ve de yurtlarda verdiği sınırsız internet hizmetine kota koydu. Peki, üniversitelinin kredi ve bursuna da zam gelecek mi? Üniversiteli soruyor da.

                                                                                           * * *

Ardı ardına gelen zamlardan üniversiteli de nasibini aldı. Ve devlet yurdundaki yemekler zamlandı. Öğrenciler, yenice yapılan yurt ücreti zammına tepkilerini daha ağızlarının tadıyla yapamadılar bile. Bu kadar acil miydi zam, dün bir bugün iki. Yemek ücretlerinde artan 2 liranın, üniversitelinin olmayan bütçesinde büyük delik açacağını bilmek için ekonomist olmaya gerek yok.  Ailesinden maddi destek alamayan ve sadece kredisiyle geçinmeye çalışan binlerce öğrenciye bu zam haksızlık değil de ne?

                                                                                            * * *

Maddi açıdan binbir zorlukla üniversite öğrenimini yapan gençler, barınma ve yemek zammıyla hayal kırıklığına uğradı. Yapılan zamlar sonrasında geçtiğimiz yıl yüzde bilmem kaç lira beslenme yardımı ile sevinen öğrencilerin sevinci kursaklarında kaldı. Ve dahi beslenme yardımı artsa da, yemek ücretlerine gelen zam, yardımı unutturdu. Neden, beslenme yardımına yapılan sembolik zam oranı ile yemek fiyatlarına yapılan zamlar uyuşmadı da ondan. Yine olan, kıt kanaat geçinen üniversitelinin bütçesine oldu.

                                                                                              * * * 

Yapılan zam sadece barınma ve yemeğe mi geldi? Hayır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurtlarda verdiği sınırsız internet hizmetine de kota koydu. Öğrenci verilen kotayı aştığında ne mi olacak? Kotayı aştığında bir sonraki aya kadar internet hizmetinden yararlanamayacak. Tek kelimeyle el-insaf. Bunun üzerine ne söylenir ki?

                                                                                              * * *

Zaten ayda aldığı kredi ne kadar? Barınma zamlı, çayı çorbası pilavı kuru fasulyesi zamlı. Gitti mi kredinin yarısından fazlası. Ehh elinde geçimi için belki 100 veya 150 lira kalır. Yazık bu gençlere, geleceğimize yazık. Tamam devlet yurtlarında barınma ve beslenme zamlandı. Peki soru şu, verilen kredi ve burslara neden zam yapılmıyor. Üniversiteli yapılmasını istiyor da...

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres