SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Yuvarlayalım olsun yüzde 70!
Antalya Ekspres

Yeni bir haftaya TÜİK'in açıkladığı kritik enflasyon verileriyle girmiş bulunmaktayız! Bayram tatili nedeniyle ertelenen Nisan ayı enflasyon rakamları, yine vatandaşın bam teline bastı. Ve de TÜİK' 'yıllık enflasyon yüzde 69.97' dedi. Yuvarlayalım oldu yüzde 70. Bu ne ya? Sizi bize sayıyla mı veriyorlar arkadaş.

                                                                   ***

Evet, TÜİK'in açıkladığı verilere göre, enflasyon Nisan ayında yüzde 7.25 artmış. Yıllık bazda ise yüzde 69.97 olmuş. Resmi kurum böyle diyor da, araştırma grubu ENAG, yıllık enflasyonun yüzde 156.56 olduğunu söylüyor. Ekonomistler ise, 'son 20 yılın en yüksek enflasyonu' diyor. Ya vatandaş; 'doktor ne yersen ye dedi' diyor...

                                                                   ***

Vatandaşa sabır ve şükretmek düşüyor! Zira yine bir resmi kurumun açıklamasına göre, temel gıda ürünlerine yeni zamlar geliyormuş. Da, uzmanlara göre bunlar daha iyi günlerimizmiş. Bu arada bir mühim havadis, sebze meyve fiyatlarının düşürülmesi için uzun süredir yeni Hal Yasası üzerinde çalışılıyormuş. Hatta detaylar belli olmuş. Yasalaşırsa halin borsası olacakmış.

                                                                   ***

Ama vatandaş ‘miş’leri, ‘mış’ları bir tarafa bırakmış bugünün hesabını yapıyor. Enflasyon olmuş yüzde 70, üretici zararına üretir, tüketici daha az tüketir olmuş. Alış veriş, evdeki insan hesabına göre yapılır olmuş. Üretici üretmeyi, tüketici tüketmeyi bırakmış. 'Her şeye zam geldi' diyen vatandaş havlu atmış... Ee neye zam gelmedi ki, hem de öyle böyle değil.

                                                                  ***

Enflasyon, maaş zamlarımı eritmedi yuttu bitirdi. Hal böyle olunca da emeklisi, dar gelirlisi, sabit gelirlisi köşeye sıkıştı. Can havliyle bekler oldu emekli Temmuz da yapılacak zammı. TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranı belirliyor ya emeklinin aylığına yapılacak zammı. Denilen o ki, emekli maaşına yüzde 35'lik bir yansıma olurmuş. Öyleyse soru şu? Bırakın Temmuz’u falan da, emeklinin zammı netleşiyor mu? Asgari ücret güncellenecek mi? Denildiği gibi vatandaşa refah payı verilecek mi?

                                                                    ***

Bir de kira meselesi var. En yüksek kira bedeli günlerine geldik... Antalya'da kiralar almış başını gidiyor. Bırakın asgari ücretliyi, orta gelirli bile kesesine uygun ev bulmakta zorlanır olmuş. Oysa milyarlar betona dökülmüş, tarım alanlarına bile binalar dikilmişti. Ne oldu da bu kadar kısa sürede konut ve işyeri kiraları tavan yaptı. Kira bedeli neredeyse asgari ücreti sollarken, vatandaşın barınma hakkıma taciz değil mi? Kira çilesi nasıl çözümlenir bilen var mı? Yasal düzenlemeler bile yetersiz kalırken...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found