SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Yüzde 70 alarmı!
Antalya Ekspres

Dünyayı tepetaklak eden haber, bu kez Çin’i sollayıp İngiltere’den geldi. Ve de mutasyon paniği yaşayan Avrupa, daha hızlı yayılan virüse karşı alarma geçti, yeni bir küresel dalgalanma endişesinde. Mutasyonlu virüsün bulaşı, yüzde 70 daha hızlıymış. Bilim adamlarına göre, yeni bir tür virüs kontrolden çıkmış. Da, dünyanın korkulu rüyası olmuş. Mutasyon, Ankara’yı da anında alarma geçirdi ve şimdilik dört ülke ile uçuşlar durduruldu. Moral bozucu bir gelişme.

***

Yine kritik bir döneme girdik. Virüs hazretleri olumsuz yönde gelişmeye devam ederken, Avrupa panikte. Dünyanın gözü ise, İngiltere’de. Belirtilen o ki; dün bir bugün iki, yeni tip koronavirüs Avrupa ülkelerine sıçramış bile. Avrupa Birliği, mutasyon krizi ile ilgili masada bir araya gelmiş. Bilim insanları tetikte ‘asıl tehlike, mutasyona yenileri eklenir mi’ kaygısında. Bu mutasyon, bulaşı hızlandırıyormuş ya. Nereye yetişecekse zaten bugüne kadar da tam dört bin kez mutasyona uğramış. Ne menem bi şeymiş bu corona denen illet.

***

İngiltere’den gelen bu mutasyon haberinin hemen ardından, ülkemiz de önlemini alarak, İngiltere dahil bazı ülkelere kapılarını kapattı, uçuşları durdurdu. Bilim insanları alarma geçti. Araştırmalarda ‘yeni tip virüs daha mı öldürücü’ sorusunun yanıtını arıyor. Görüşler art arda gelirken, bir bilim insanı yeni tip virüsü, satranç oyuncusuna benzeterek ‘hamlelerini stratejik yapıyor’ diyor. İlginç.

***

Gelelim aşıya. Şimdilerde akıllardaki soru Çin’den gelecek aşı yeni tip virüse karşı etkili olacak mı? Gerçi, 11 Aralık’ta gelmesi beklenen Çin aşısı, halen ortada yok ya. Ama sözü var. Evet, tüm umutlar aşılardayken, virüsün mutasyona uğramış ürkütücü yeni hali, aşıyı etkisiz hale getirir mi? Bu konuda uzman görüşleri farklı. Bir kısım uzman ‘virüsün bulaşma oranı arttı ama üretilen aşılar etkisini kaybetmez’ diyor. Bilim Kurulu üyeleri, elbette aşıların güvenilirliğini belirler. De, toplumun aklı karışık.

***

Evet, her şeye rağmen yaşam devam ediyor. Misal önümüz yılbaşı. Oteller yemekli, müzikli kampanyalar düzenleyip, yılbaşı gecesini cazip hale getirmeye çalışırken, Bakanlığın engeline takıldılar. Ve İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği genelge ile otel ve tesislerde yılbaşı kutlamalarını yasakladı. Otellerde eğlence meylence yok. Zira laf dinlemeyen virüs, kendi bildiğini okuyor.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres