SON HABERLER :
Alanyaspor, Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü Kısıtlama kalkınca soluğu sahilde aldılar Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı
Zam var!
Antalya Ekspres

Hem de öyle böyle değil. Artık gece yarısı zamları otomatiğe bağlandı. Doğalgaza taksit taksit gelen zammın ikincisi de yüzde 15 oranında. Ve de gelen iki zamla birlikte doğalgazda artış, yüzde 32.10 oranında oldu. Memura yüzde 4, doğalgaza yüzde 32 zam. Bu da bu kış dar gelirlinin titremesi demek. Sırada, Ağustos ayı enflasyon rakamları var. Açıklanan rakamlar ne olacak merakla bekliyoruz. Acaba tünelin sonunda ışık görünüyor mu!

* * *

Konuya böğründen girdim. Çalışan kesim, işçisi, memuru maaşlarına yüzde 15 oranında zam almayı hayal bile edemezken, doğalgaz bir ay içinde iki kez yüzde 15 zam gördü. Yani böylece faturaya son bir ayda yüzde 32 zam gelmiş oldu. Başımızı şöyle bir geriye çevirirsek, Ağustos’un ilk günlerinde de doğalgaza yüzde 14,97 zam yapılmıştı. Kesmedi...

* * *

Geçen yıl doğalgaza yapılan zamlar için Ankara, dolardaki artışı adres göstermişti. Peki şimdi iki ay art arda yapılan zamların nedeni nedir? Ne oldu da daha kışı görmeden, zammı gördük. Gece yarısı yapılan zamlar otomatiğe mi bağlandı ne? Elektrik, su, doğalgaz, benzin, çay, şeker derken, zıvanadan çıkan zamlar, vatandaşı fena vurdu da üzerinize afiyet.

Görünen o ki;  son zamdan sonra tüketiciyi bu kış doğalgaz faturası donduracak. Tasarruf için formüller üreten vatandaş, çareyi doğalgazın vanasını kapatmakta bulacak. Bu da dar gelirlinin titremesi demek.

* * *

Siz aklınıza geldikçe gece yarısını bekleyip vurun abalıya. Bu zam, Eylül faturalarına yansıyacak. Eylül’de okullar da açılıyor. Okul ve kırtasiye alışverişleri zaten velilerin gözünü korkuyordu. Büyük doğalgaz zammı ile şişecek olan fatura ise iyiden iyiye hesabı kitabı tepe taklak edecek. Kemer sıkma politikasını hiç ertelemeden sıkı sıkıya uygulayan çalışanlar, faturaların yanı sıra, daha maaşını almadan kesilen vergi yüklerinin de altından kalkabilmek için çaba harcarken, emekliler ise düşmüş yollara 60’ından sonra iş arıyor. Tabii bulabilirse.

* * *

Durum ahval bu. Mevzuat hazretleri elini milletin cebinden çekse de, uygulanan ekonomi politikalarına mı bir göz mü atsa acaba? Zira soğuklar başladığında kış değil de, doğalgaz faturaları donduracak vatandaşı.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres