SON HABERLER :
Muhtarlıkta 28 yılın öyküsü Buse 26 gündür bulunamıyor 'Aspendos Yılı'na turizmci desteği Tütüncü projelerini 25 Şubat’ta tanıtacak Sinan Çarşısı’nda çalışmalar bitiyor
Aldatma sanatı
Antalya Ekspres

Aldatmanın temelinde yalan, ikiyüzlülük, sahtecilik rol oynarken ahlaki bir değerin de çökmesidir. Bu çöküntünün sonucu güvensizlik, saygı duymama, inanmama, değer vermeme, hatta aşağılama olarak kendini göstermektedir. Aldatan en büyük yalanı kendine söylemektedir ve kendini aldatmaktadır nihayetinde. Kendini aldatma doğru ve yanlışlar konusunda kişinin kendini yanlış yönlendirmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Egosu, zaafları, özlemleri, libidosu aldatmaya sebep olmuş olabilir. Ancak aldatan temelde bunu inkar etmektedir. Kendisini aldatması da burada başlar. Kendini aldatan kimseler gerçeklerle yüz yüze gelmeyi reddederek gözlerini kapatır. Savunma mekanizmaları rol oynamaya başlar. Eylemi kendisine fayda sağlamıştır ancak ahlaki değerlerden yoksun olduğunu bilir. Şimdi saklaması gerekmektedir. Bunun için ilk hamle saldırıdır. Aldatılana saldırı. Aldatılanın kusurları aldatan tarafından bir senaryo gibi hayal ürünü olarak yazılır. İkinci aldatış burada başlamaktadır. Bu senaryoya başta aldatan kendini aldatarak inanır. Çünkü aldatma onursuz bir alışkanlıktır.

Binlerce yıldır gelişimini sürdüren, ilerleyen, bilgi, kültür biriktiren insanoğlu bu yüzden en çok aldatmadan korkmaktadır. Çünkü aldatılan ortam başta güvensiz ortamdır. Beyindeki ödül mekanizmasında insanın çabaları sonucu kendisini güven ortamında hissetmelidir. Ancak aldatma değer ölçülerini sarstığı için zekamız doğru ve tarafsız göremez artık. Çünkü temelinde yalan, ikiyüzlülük, sahtecilik, rol yapma, duygusal paylaşımın yalan olması yatmaktadır. Kendisine yapılmasını istemediği hiçbir davranışı başkasına yapmaması gereken insan, bunu yaparak kendi güven duvarlarını da yıkmıştır. Güven içerisinde hissetmek için aldatanlar en çok sadakati savunanlar, hırsızlar erdemden en çok bahsedenler, namussuzlar bu konuda en çok ahkam kesenler olmuştur. Eksikliğin giderilmesi için saldırı yapılması gerekmektedir.

Bu aldatma mı dediğim birisi; bunu söyleyerek bile bana nasıl hakaret edersin, bunu ima etmen bile affedilemez söylemi üzerine utandığımı ve özür dilediğimi hatırlıyorum. Ancak dediğim gibi aldatan ilk önce kendisini aldatmıştır ve gerçekler ortaya çıktığında ne yapacağını da hesaba katmalıdır. Aldatan foyası ortaya çıktığı zaman ya çok yüzsüz ya da çok ‘onursuz’olmuştur artık.

Sanatta da aldatanlar olması bunedenle canımı çok acıtıyor. Çünkü sanatçıları koyduğumuz yer farklı. Psikolojide aldatma kişinin kendi özgürlüğünden vazgeçmesi anlamına gelmektedir. Bir sanatçı özgür hissetmeden nasıl üretebilir? İstanbul’da bir sanatçının, Japon bir sanatçının eserini birebir kopyaladığını ve bunu sergileyerek para kazandığını hatırlıyorum. Bu foyanın ortaya çıkması sonucu çalıntı yapan sanatçının savunma söylemleri içler acısıydı. Çalıntının olabileceğini göstermek için yapmıştı. Ancak fark edilmezse sorun yoktu. Sanatçıların görevi ve sanatçılardan beklenen dürüst olma durumuna gölge düşmesi toplumun sanatla iyileşmesini engellemektedir. Sanatçının dürüst, içten, duygusal, gerçekçi, farklı açıdan bakan yaklaşımları seyircinin arzusudur. Hatta seyirci sanatçılara karşı ‘o yapmaz’ önyargısı ile saygı duymaktadır. Sanatçıların toplumu yönlendiren, farkındalığı arttıran birey olma durumu seyircinin temel arzusudur. Çünkü sanatla anlatılan doğru ve güzeldir. Bu durum sanatçıya dürüstlük misyonu yükler. Çalıntı eser üretme, aldatma bir sanatçının kendisine yapacağı en büyük kötülüktür.

Sonuç olarak aldatma ile kazanılan hiçbir menfaat kaybedilen itibara değmez. Onursuz yaşamayı bir insan neden ister ki?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres