SON HABERLER :
Mavigün Topluluğu ‘Töre’yi sahneledi Önce Yaya Alanya’da Konak Konseri’nde Arp ve Flüt Akşamı Kazak şarkıcıdan Kemer’de konser En güzeller ödüllerine kavuşuyor
Aldatma
Antalya Ekspres

Karadutum, çatal karam, çingenem

Nar tanem, nur tanem, bir tanem

Ağaç isem dalımsın salkım saçak

Petek isem balımsın ağulum

Gülen ayvam, ağlayan narımsın

Kadınım, kısrağım, karımsın.

 

Bir aldatma hikayesinin perde arkasında yaşanan aşkın büyüklüğünü bu şiirde görmek mümkün. Bedri Rahmi Eyüboğlu ile öğrencisi yetenekli ve başarılı heykeltıraşMariGerekmezyan arasındaki yasak ilişki MariGerekmezyan’ın genç yaşta veremden ölmesi ile son buluyor. Mari için yazılan bu şiiri eşi Eren Eyüboğlu bir dost toplantısında Bedri Rahmi’nin gözyaşları içerisinde okuması ile duyuyor. Aldatılaneş, aldatan eş ve yaşanan aşkın şiiri...

Diğer bir aldatma hikayesinin kahramanı Nazım Hikmet’tir. Karısı Piraye ile evli iken Münevver Hanım’la ilişkisi başlar. Ancak Münevver Hanım evli, bir çocuk annesidir ve kocası boşamaya razı olmaz. Durumu Piraye Hanıma anlatır.

“Yeryüzünde hiçbir insan, hiçbir insana benim sana yaptığım kötülüğü yapmamıştır. Bütün bunlara rağmen gel. Sana ‘gel’ diyecek kadar yüzsüz ve alçaksam ne halt edeyim, öyleyim işte. Fakat gel. Ve benden nefret ederek, beni hor hakir görerek de olsa, beni bir daha yalnız bırakma!"

Piraye Hanım affeder ancak ilişkinin devam ettiğini görünce şairi bir daha görmez. Şair Münevver Hanımla evlenir ve oğlu Mehmet dünyaya gelir. Münevver için;

“Sen esirliğim ve hürriyetimsin,

Çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,

Sen memleketimsin.

Sen ela gözlerinde yeşil hareler,

Sen büyük, güzel ve muzaffer

Ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin…”

Ve Münevver Hanım’ı kendisinden otuz yaş küçük evli ve bir çocuk annesi Vera ile aldatır. 

Aldatma hikayelerinin sonu yok. Bu güzel şiirler bile aldatmayı haklı kılamıyor. Ama unutuluyor.Unutulmaması gereken şey aldatmanın hiçbir haklı gerekçesi olmadığıdır. Tanıdıklarımızın içerisinde aldatanlar ve yalancılar olduğunu bilmek ise farklı bir yaşam deneyimi ve büyümek anlamına geliyor bazen. Murathan Mungan’ın dediği gibi “Biz büyüdük ve kirlendi dünya.”

Araştırmalara göre erkeklerin yüzde 70’i, kadınların yüzde 40‘ı evlilikleri boyunca en az bir kere eşini aldatmış. Bu yüksek oran kabul edilmişliğin ölçüsü aynı zamanda. Aldatma bir ahlak sorunudur. Bu bilinen bir gerçek. Ancak bu ahlak sorunu nasıl bu oranlarda yadsınamayacak kadar yüksek.

Freud’a göre ise çocuğun cinselliği kötü ve kirli bir olgu olarak öğrenmiş olması, bu tatmini eşi ile değil, daha düşük statülü ya da daha düşük değer biçtiği bir başka kişiyle yaşama arayışına girmesine neden olabilmektedir.

Genel kanı aldatan partner ’in bencil, olgunlaşmamış, narsistik ya da güvensiz; diğer yandan sadık partner ‘in ise bağlılık içinde ve ilişkisine adanmış biri olduğudur. Yapılan çalışmalarda çoğu kültürde kabul edilen normun tek eşlilik olduğunu ve aldatmanın ahlaki açıdan uygunsuz ve affedilemez olarak tanımlandığıdır. Fakat yaşanan farklıdır. Savunulan bu değerler evli insanların yarısı tarafından çiğnenmiştir. Bu yüksek oran savunulan ve yaşanılanın aynı oranda olmadığının göstergesidir. Ben vermedim, sen vermedin peki bu yüzde 50 oyu kim verdi sorusunun cevabı gibidir. Ahlaki normların kabul ettiği ölçüt öncelikle aldatma eylemini yapanlar tarafından savunulmaktadır. Diğer yandan aldatan kadının, aldatan erkeğe göre daha fazla aşağılanması kadın ve erkeğe yaklaşımın farklılığını göstermektedir. Toplum erkeklerin aldatmasına daha kabul edilebilir yaklaşmaktadır. Ne var ki kadınlarda aldatma oranları erkeklerden daha az değildir. Tercihler değişebilir olsada, erkekler kadınla, kadınlar erkekle aldatmaktadır.

Sonuç olarak ise; aldatmanın sebebi,narsizm, yaşanan heyecan, yenilik arayışı, cinsel arzu, fantezi, deneyim, merak, koleksiyonculuk, seks bağımlılığı vs. ne olursa olsun aldatılanın tek adı var; Üzgün…

 

KAYNAKÇA

Aydoğan, A. (2015). Kusursuzluk Çabası ve Yetersizlik Duygusu, Adler Psikolojisi Üzerine Düşünceler Yorumlar Eleştriler. İstanbul: Say Yayınları.

Freud, S. (2015). Cinsiyet Üzerine. İstanbul: Say Yayınları.

Özkul, K. ( Ocak 2018). Hastalıkta, Sağlıkta, Birbirimizi Aldatana Dek:.PİVOLKA.

Şenyapılı, Ö. (2003). Ressamlar ve Kadınları. İstanbul: MetuPress.

Şükran, T. (2018). Ada Psikoloji: https://www.adapsikoloji.com/tr/m/cift-terapisi/neden-poligami-cok-eslilik.html adresinden alındı

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres