SON HABERLER :
Muratpaşa’da renkli törenler Serik'te büyük coşku Müdür Ulucan'ın özel ziyaretçileri Çocuk Vali’den park talimatı Gelin saçları ücretsiz oluyor
"Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir " Sokrates
Antalya Ekspres

Sanat yolu ile anlatımın temelinde mutluluk yatar. En temel hali ile anlatabilmenin mutluluğu. Duygu ve düşüncelerin etkili ifade biçimi olarak ta tarif edilen sanatın amacı; resim, heykel, seramik, tiyatro, edebiyat, sinema v.s. dili ile ilk önce derdini anlatabilmektir. Sanatçı için anlatabilmek ne kadar mutluluk veriyorsa izleyici için de anlamak o derece mutluluk vericidir. Büyük bir yıkımın konu edildiği eserde bile, sanatçı anlatabilmişse, izleyici anlayabilmişse mutludur.

Bu mutluluk verici devinim her zaman bu kadar masum olmayabiliyor. Sanat yapan insanlara karşı ilgi arttıkça, hayranlar çoğaldıkça sanatçı farklı bir salgına yakalanma tehdidi altında olabilir. Hatta ileri düzeylerde sanatçı; kişisel yeterliliği, gururu, kendi ile aşırı derecede meşgul ve endişeli olması sebebi ile başkalarına verdiği zararı göremeyebilir. Bu aşamada narsizm’in ayak sesleri duyulmaya başlanmıştır. Ve bu ayak seslerinin devamında sanatçının kendini haklı görmesi, eleştirilere kapalı olması, en önemlisi sanat yapmaya devam etmesi için gerekli olan empati duygusunu kaybetmesi süreci başlar.

Empati duygusu kaybolduktan sonra birey sanattan uzaklaşmaya başlamıştır artık. Narsist kişilik oluşmaya başlamıştır ve kendisine olan sevgisini sürekli canlı tutabilmesi için artık yalan söylemesi ve aldatması gerekmektedir. Çünkü narsist’in vicdansızlığı; kendisi eleştirilere kapalıyken karşıdakini acımasızca sürekli eleştirmesine engel olmaz. Çünkü narsist sadece kendisini önemsediği için hayranlarının ve ona tahammül eden herkesin, beraber yaşadığı eşlerin, arkadaşların hatta çocuklarının yıllarını çaldığını önemsemez. Bunun yanı sıra özür dilemek bir narsist için en büyük işkencedir ve bir narsist ile asla haklılık savaşını kazanamazsınız. Çünkü asla kendisini haksız görmeyecek, kişilik özelliklerini kusurlu kabul etmeyecektir. Bu sebeple karşısındakini acısını anlamayan bir narsist’ten anlayış beklenmemelidir.

Sonuçta yetenekliyi beceriksiz, sakin olanı geçimsiz, erdemli olanı güçsüz, merhametli olanı vicdansız yapan ve kişinin kaygıları ile ortaya çıkan kibir ele geçirmiştir artık. Ve bu özellikler artık sanatçı olmasına engeldir. Çünkü sanat her zaman baş köşede olmak ister. Çünkü sanat her zaman dürüst ve içten yollarla izleyiciyle buluşabilir. Ve her narsist’in, her kibrin sonu kaçınılmaz olarak yere çakılmaktır.

"Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir "

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres