SON HABERLER :
Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat! Karavan lüks siteyi ikiye böldü Karaloğlu’dan yangın uyarısı Ekmek fiyatına yeni teklif geldi
Çin’den gelen sanat
Antalya Ekspres

Sanatın çoğaltılabilen nesne haline gelmesi Çin’in sektörde vazgeçilmez bir unsur olmasına sebep oldu. Nüfus kalabalıklığı beraberinde iş gücünün çok ucuz olmasına yol açtı. Ucuz iş gücü de Batı’nın iştahını kabarttı ve her sektörde olduğu gibi sanat sektöründe de ucuz iş gücünden faydalanıldı. Oteller, mobilya ve dekorasyon firmaları Çin’den getirilen objelerle donatıldı, metrelerce kanvas üzerine yapılmış baskılar kesilerek çerçevelendi, duvarlara asıldı. Made in China yazısı bile artık kalitesizlik ve sıradanlık anlamına geldiği için Made in PRC (People’sRepublic of China, Çin Halk Cumhuriyeti) kullanılmaya başlandı.

Çin’in Dafenköyünde 10 bin ressam her yıl 5 milyon tabloyu orijinaline sadık kalarak kopyalıyorlar. Kopyalama yaptıkları için özel bir yaratım ve keşif süreci gerekmeyen tablolar ressamlar tarafından saatlik ücret karşılığında yapılıyor. Otomobil fabrikasındaki gibi her ressam ustalaştığı konuyu çalışıyor. Resimde biri ağaçları çizerken diğeri boyaları karıştırıyor, bir diğeri arabaları çiziyor. Dafen köyü, ‘Özel Ekonomik Bölge’ olarak Çin Halk Cumhuriyeti tarafından da korunuyor.

Arz talep sebebi ile eğitimlerini bu dallarda yönlendirmeye başlayan Çin hükümeti ekonomik güçlenmesini gerçekleştirdi. İyi mi, kötü mü tartışıladursun yeni gerçek karşımızda. Sanat nesnesinin çoğaltılması değerini kaybettiriyor ancak daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

Diğer yandan Çin’in en tanınmış sanatçısı AiWeiwei tarafından çoğaltılmış nesne kullanarak yapılan kavramsal çalışma, çoklu duygusal deneyimler sunan enstelasyon (yerleştirme) sanatı örneklerindendir. ‘Ay Çekirdeği’enstelasyonu, porselenden yapılmış 100 milyon ay çekirdeği tanelerinden oluşmaktadır. Çekirdeklerin toplam ağırlığı 150 bin tondur. Ay çekirdekleri elle boyanmıştır ve Çin İmparatoru için porselen üretilen kasabada bin 600 usta çalışmıştır.

Yapılan enstelasyon, Çin'deki Batılı tüketim ve küreselleşme ile ilgili seri üretim meselelerini irdelemektedir. Aynı zamanda ay çekirdeği çalışması Çin tarihi ve güncel siyasi meselelerle ilgilenen, Kültür Devrimi sırasında yaşanan zorlukların ve açlığın anısını çağrıştıran bir çalışmadır.

İzleyici ile iletişime girme sonucu zihinsel durum oluşturmayı başarmak amacında olduğunu belirten AiWeiwei bunu sanat pratiği olarak adlandırmaktadır. AiWeiwei’ye göre sanatın ne olduğu ile ilgili her sanatçı kendi tanımını yapar.

Sanat dolu günler geçirmeniz dileği ile...

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres