SON HABERLER :
Muhtarlıkta 28 yılın öyküsü Buse 26 gündür bulunamıyor 'Aspendos Yılı'na turizmci desteği Tütüncü projelerini 25 Şubat’ta tanıtacak Sinan Çarşısı’nda çalışmalar bitiyor
Çocuktular
Antalya Ekspres

İdil Biret 2,5 yaşında iken piyanoda iki parmakla küçük melodiler, 4 yaşında duyduğu eserlerin melodilerini çalmıştır.5 yaşında iken Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümü başkanından piyano dersi almaya başlamış; Bach, Beethoven, Chopin, Shubert, Saygun’un parçalarından oluşan eserleri ezbere çalmıştır.

Suna Kan keman öğrenmeye 5 yaşında başlamış, 10 yaşında Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazanmış, konser vermiştir.

"Gerçek dehalar göklere uzanır, o ise gökten inmiştir” diye bahsedilen Mozart 3 yaşında klavsen çalmış, 4 yaşında klavsende beste denemeleri yapmış, 5 yaşında ilk ‘menuet’ini, 9 yaşında senfonilerini bestelemiştir.

Bedri Baykam 2 yaşında resim yapmaya başlamış, Ankara, Bern ve Cenevre'de ilk eserlerini sergilemiş, harika çocuk olarak adlandırılmış, Avrupa ve Amerika'nın birçok sanat merkezinde 6 yaşında sergiler açmıştır.

Fazıl Say 4 yaşında piyanoya başlamış, Ankara Devlet Konservatuarı'nda ‘Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü’de öğrenim görmüştür.

Pablo Picasso, küçük yaşta resme başlamış,10 yaşında La Coruna’da Güzel Sanatlar Okulu’na üstün başarıyla devam etmiştir.

Franz Liszt ilk piyano derslerini babasından almış, ilk piyano resitalini 9 yaşında, Viyana’da ilk konserini 11 yaşında vermiştir.

Bu çocuklar yaşama hakkı olan çocuklar oldular. Yetenekleri onları tanınır kıldı. Sanatla ilgili çocuk hikayelerinin en keyiflileri ve sanata dair en sevimli anekdotları.

Ancak adını farklı şekillerde öğrendiğimiz binlerce çocuk sadece yaşama hakları elinden alındığı için ve dramatik yok oluşlarının verdiği acı ile gündemde. Bunu anlamak mümkün değil. Kocaman gözlerinde korku değil, yaşamaları gereken kocaman çocuklukları olması gerekirken bunu anlamak mümkün değil.

Çaresizliğin en acı veren halini yaşarken insan olmaktan utanıyorum.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres