SON HABERLER :
Kış kilosuna yazın elveda Meme estetiğinde nano teknolojisi Bu sorulara yanıtınız ‘evet’se doktora gidin Otomobilin çarptığı köpek kurtarılamadı Berberoğlu’na son görev
Neden Sanat/ Fatih Sultan Mehmet ve sanat
Antalya Ekspres

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ile bir dönem kapanmış, yeni bir dönem başlamıştır.Neden yeni bir çağ sorusunun cevabı keşifler çağı olarak bilinir. Fakat gerekçesi daha eskilere gitmektedir.

Roma devrinde hamamlar ünlüdür ve hamamlar genellikle tapınak rahibelerinin ya da genelevlerin yakınında bulunur. Romalıların hamam sefası kadınlarla birlikte olması ile ünlenmiştir. Genelevlerin hamamların yanında olması Hıristiyan rahiplerde yıkanmanın günah olduğu söylevinide ne yazıkki beraberinde getirmiştir.

Yıkanmanın günah olması sebebi ile temizlik konusundaki anlayışlarda değişmiştir. En bilinen örnekler saçlarının keçeleştiği görünmesin diye Fransızların kullandıkları peruklar, yol boyunca evlerden atılan pislikler değmesin diye kullanılan şemsiyeler, pisliklere basmamak için kullanılan yüksek topuklu ayakkabılar durumun ilk icatlarındandır.

Bir soylunun yanında süs köpeği taşıması ise ‘bende bit yok, bitler köpekte’ anlamına gelmektedir. Kral Henri’nin yılda bir kere ve halka açık alanda yıkanmasının sebebi de budur.

Bu ağır kokular ve temiz olmama durumundan kaynaklanan salgın hastalıklar ve kötü kokuları bertaraf etmek için kullanılan parfümler için tabii ki baharat gereklidir. Ancak baharat yolu Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ile kapanmıştır. Keşifler çağı ve sömürgeler bu sebeple başlamıştır.

Yeni yol arayışının sebebidir icatlar, keşifler ve beraberinde kültür alışverişi.

Ressamların yeni dünyayı keşfi ve doğuya ait raks veya dans türünün adı ‘Orient’ kökünden türetilen oryantal esintileri de bu dönemde başlar. Van Gogh’un tablolarındaki Japon ağacı,  Gouguin’inTahititabloları mistik doğu esintisinin ürünleridir.

Aynı zamanda feminen batılı kadın ve doğulu mistik kadın ayrımlarına sahne olan bu dönemde; doğunun kilim desenleri, harem, hamam, pazar, peçeli kadın tasvirleri sıkça kullanılmıştır.

Sanat sen nelere kadirsin...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres