SON HABERLER :
Mavigün Topluluğu ‘Töre’yi sahneledi Önce Yaya Alanya’da Konak Konseri’nde Arp ve Flüt Akşamı Kazak şarkıcıdan Kemer’de konser En güzeller ödüllerine kavuşuyor
NEDEN SANAT/ Sanat buluşmaları
Antalya Ekspres

 

Bizim ‘Deli Petro’ olarak tanıdığımız ‘Büyük Petro’,1703 yılında St. Petersburg şehrinin yapılmasını kendi gücünü göstermek için istemiştir. Neva nehri üzerinde bataklık bir alanda taş malzeme ile yapılan şehir için ülkede taş yapı yapılması yasaklanmış, taş ustaları ve taşlar bu şehir için kullanılmıştır. Bugün büyük bir sanat merkezidir. Barındırdığı tarihi geçmiş birçok sanatçının uğrak yeri ve eğitim aldığı akademilerden kaynaklanmaktadır. Sanat için sınırsız bütçeyle hatta ülkenin kaynaklarının büyük bir kısmının kullanılması ile kurulan şehir, yıllarca süren inşaat sırasında açlıktan ve hastalıktan ölen binlerce esir ve kölenin emekleri ile yapılmıştır. Bir buluşma merkezi olan, en etkili biçimde güç gösterisinin sanatla yapıldığı bu tür merkezlerden; kuruluşundaki kapitalist zihniyet ve çekilen eziyet yadsınamasada; insanların gezip gördüğünde hayran kaldığı ve anılarına yüklediği bir tarih ve Pedro’nun büyüklüğü düşüncesi ile geri dönülmektedir. Muhtemel Pedro’nun ruhuna Fatiha okuyanlar bile mevcuttur.

Sanat merkezinin, sanat buluşmalarının gerekliliği malum. Toplumun gelişmesi sanatın gelişmesi ile mümkün. Birlik içerisinde olmak sanatçılarıda her zaman daha güçlü kılacaktır. Temelde bireysel olan sanat, buluşmalarda ortak noktaların veya farklılıkların tartışıldığı forumlardır. Sanat buluşmaları ile sanatçılar dışında toplum sanat yapıtlarıyla karşılaşma heyecanını yaşar. Kamu, halk, kentliler kendi iradeleri dışında sergiler izlemeye başlar. Vaz geçilmez olan sanat hayata rutin bakış açısını değiştirir, sosyal sınırları kaldırır, insanların bir arada olması için araçtır. Toplum kültürü dediğimiz olgunun sanatla şekil aldığı yadsınmamalıdır. Büyük şehirlerdeki buluşma yerleri bile oradaki sanatsal yapılardır. Hatta ibadethaneler, üniversiteler, opera binaları, tiyatrolar ve en önemlisi müzeler ortak kullanılan ve ortak kültürün mimaride şekil almış sanatsal halleridir.

Kolektifbilinçaltının gelişme aracı olan sanat buna rağmen ötelenmektedir. Bu ötelenmenin en çok acı çeken kesimi tabi ki sanatçılardır. Kamusal bir görev yapan, toplumun yönlendiricisi, toplum kültürünün görünen yüzü olan sanatçıların en büyük düş kırıklığı kamusal desteğin olmamasıdır. Her geçen gün bütçe kısıtlamaları ile ilk darbeyi alan sanat ve sanat ortamı öncelikle sanatçıyı üzmekle birlikte, kamunun ortaya çıkacak sorunlara toplum bilinci ile cevap vermesini önleyecektir. Sanatın birleştirici etkisini görmezden gelmek aslında geleceğe kör olmaktır.

Her şeye rağmen sanatçıların çabası bu bilinçle devam etmektedir. Kamu desteği olmadan yapılan bir araya gelme arzusu sanatçıya daha çok külfet yüklemektedir. Maddi olarak getirisi bir yana tamamen sanatçının ayırdığı kendi bütçesi ile topluma bir şeyler anlatma çabası destek olmadan çok uzun soluklu olmayacaktır. Bir şehirde Sanat Çalıştayı yapılıyorsa Belediye Başkanı ziyaret etmelidir, Kültür Bakanlığı yetkilileri ziyaret etmelidir. Okullar Çalıştay’a gezi düzenlemelidir. Kent, Çalıştay için hazırlanmalı ve kazanımlarını kent hafızasına kazımalıdır. Basın orada olmalıdır.

Peki var olan durum nedir? Sanatçılar kendi çabaları ile ve öncü galeriler eşliğinde bir araya gelir, kendi bütçeleri ile afiş bastırır, kentte duyuru yapar, basına haber verir, Çalıştay boyunca resim heykel v.s. yapar, konferans düzenler ve gider. Kent kültürü bunun neresindedir? 

Belediyeler, kamu kurumları sanatı desteklemediği sürece maalesef sanat küsecektir.

Sanatı küstürmemeniz dileği ile...

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres