SON HABERLER :
Turizmcilerden Sözen’e ziyaret SunExpress'in ilk uçuşu Antalya’dan Böcek, Yücel'i ağırladı Başkan Uysal’dan İstanbul’a destek Sahillerde bayram tatilinin galibi Ege
Neden Sanat/Dans...
Antalya Ekspres

‘Müziğin sesini duymayanlar dans edenleri deli sanırlar’ der Nietzsche. Bilinmeyene karşı içgüdüsel bir tepkidir bu. Eğer eseri anlaşılabilir bir anlam taşımıyorsa, seyirci için eseri üreten sanatçı delidir.“O sanatçılar var ya o sanatçılar çok değişik adamlar, normal değil” söylemlerine rastlanır sonrasında. Ancak sanat için bu söylenenler anlamlandırılamayan başka disiplinlerde söylenmez. Örneğin sanal gözlükleri icat eden için bunu nasıl düşünmüş denilir ama “O bilim adamları var ya o bilim adamları çok değişik adamlar, normal değil” denilmez. Çünkü o bilim adamı işe yarar bir şey yapmıştır ama sanatçının yaptığı resim heykel vs. eserin işe yarar bir yanı yoktur. Ancak görülmeyen ve göz ardı edilen; o bilim adamının bu icadı yapmak için hayal etmesi gerektiğidir. Yani yaratım için sanat gereklidir.

Anlamlandıramamak duyulmayan müzik sesi gibi neden yapıldığını bilememekten gelmektedir. Üstelik en kötüsü bilmediğini bilmemektir.

‘Sanki tüm hayatım boyunca, yanlış melodiyle dans etmiş gibiyim’ der Nietzsche. Dans etmek özgürlük, dans etmek mutluluk, dans etmek başkaldırı, dans etmek coşku...

Yanlış bilinenler ise yanlış melodiler gibi yapmak istediklerinle yaptıklarının farklılığını ortaya koymaktadır. Yanlış olduğunu bilmeden eylemi yapmak kötüdür ama yanlış olduğunu bile bile yapmak kadar kötü değildir. Bilmediğini bilmek bu nedenle erdemdir.

Dans, beden dili olarak ortaya çıkmıştır. İnsanoğlunun oyun ile öğrenmesinin arkaik bir dürtü olduğu bilinmektedir. Heyecan yaratır, beden dans edeni seyrederek teslim olur veya dans ederek teslim alır. Dans ilişkisi çoğu zaman kontrollüdür. Ne zaman hangi hareket yapılacak, uyum için partnerin gözlemlenmesi, bir yandan müziğin ritmi dinlenirken diğer yandan bu ritme göre salınım yapılması... Koordinasyon ve yaptığı işe odaklanma gereklidir. Dans eden konuşmadan başkasının nasıl dans edeceğini tahmin eder ve çok hızlı bir şekilde empati kurar. Karşıdakinin ne yapacağını tahmin, onunla uyumlu hareketlerin yapılmasını estetik hale getirir. İki farklı beyin; hareket uyumu, iletişim, kontrol için birlikte çalışır. Uyum arttıkça alınan zevk de artmaktadır. Çünkü planlama, bir yandan dans ederken diğer yandan bir sonraki hareketin ne olacağınahızlı karar verme, hızlı seçim yapma, kontrol etme ve bu esnada dikkatin devam etmesi gerekmektedir.

‘Bir kez olsun dans etmediğimiz her günü kayıp saymalıyız’ der Nietzsche. Neden dans etmeye devam etmeliyiz? Bütün bunları yapan beyin. Çünkü beyin bize yaşadığımızı hissetmeliyiz ve bunu zarafetle yapmalıyız diyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres