SON HABERLER :
BAYRAM HEDİYESİ 3-0 Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat!
Sanat neden gerekli?
Antalya Ekspres

Taş yontmak büyük keyiftir. Saatler geçer ve anlamazsın. Kızdığın tek şey saatlerin geçmesidir. Taşı adam edersin, taşa hükmedersin, hiçbir şeye benzemeyen taşı eğip bükersin. Zafer senindir. Neden? Taşa hükmettiğini bildikten sonra neden sürekli taşı döversin. İşte, uğraşınca her şekle soktuğunu görüyorsun ve tarih boyunca da mükemmel örneklerini yapmışlar.

Ya da resim. Fotoğrafın icadından sonra can çekişen resim. Dushamp’ın artık resim bitmiştir diyerek bıraktığı resim. En güzel elmayı çizmek, en güzel atı, kayığı, yalıyı, İstanbul’u çizmek çok kolay değil. Ancak gerekli mi? Teknoloji öyle bir noktadaki; bilgisayarlar hayal gücünle programlayabildiğinin çok çok fazlasını yapabiliyor.

Sanatçının görevi burada başlamaktadır. Sanat dediğimiz şey toplumu değiştirebilmeli, empati duygusu yaratabilmeli, düşündürebilmeli. Bu sebeple çocukların düşündüren sanat eserleri ile büyümesi gerekiyor. İyilik, dürüstlük, saygı kavramlarını sanatla, sanatçı sayesinde öğrenebilirler.

Sanat toplum için olmalı artık. Anlaşılmalı, hoşlanılmalı, öğrenilmeli. Sanatın ulaşamadığı hiç kimse olmamalı ve evrensel olmalı. Ve sanatçı eserini anlatmalı, anlatabilmeli. İzleyiciye yabancı bir eser, izleyicinin ilgisini çekebildiği oranda anlaşılabilir veya anlaşılmaya çalışılabilir olmakta. Sanatçının yüce duygularla anlaşılamayacağı kabilinden tavırları, sadece kendi için, üstelik kendi sevdiği için yaptığı çalışma olarak kalacaktır.

Neyse, konudan uzaklaşıyorum ve savunma gerektirecek cümleler kurmaya başladım. Amacım sanatın toplum için kullanılması. Japonya da sanat eserleri ile yakın ilişki içerisinde büyüyen çocukların daha başarılı, analitik düşünce sistemlerinin daha çok geliştiği, empati duygusu taşıdıkları ve uyumlu oldukları görülmüş. O sebeple sanat eserlerinin görülmesi ilgilenilmiyormuş gibi algılanmasına rağmen yararlı oluyormuş. Sanatı seviyorum diye manzara resimleri ile duvarların doldurulması sanat ortamı olmuş oluyor mu? Sanatçının görevi bu kadar sığ olmamalı. Calder’in kinetik (hareketli) heykellerine bakıyorum ve devinimin sebeplerini düşünüyorum. Jef cons’un eserlerine bakıyorum ve bunu neden yapmış diye düşünüyorum. Düşünmek hoşuma gidiyor ve yeni bir şeyler keşfetmenin hazzını yaşıyorum. Gerçi benim gibi konuşunca herkes kahraman kesiliyor. Evet, haklısın, çok doğru, bende öyle düşünüyorum diye. Peki, sonuç değişiyor mu? Hayır. Lüks gene aynı yerde insanları esir alıyor. Çok sattığı için yüzlerce aynı resim. Öte yandan insanların çaresizliğini anlatmak için kırk yıl boyunca çöp adamları yapan Ciacometti. Aynı kefeye konulamayacak kadar farklı mı yoksa aynı kefede mi.

Yenilik, farklılık ve yaratıcılık; yeni dünyanın sanata verdiği görev. Yenilikleri hep beraber takip edeceğimiz bu köşede haftada bir gün buluşmak üzere.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres