SON HABERLER :
Muhtarlıkta 28 yılın öyküsü Buse 26 gündür bulunamıyor 'Aspendos Yılı'na turizmci desteği Tütüncü projelerini 25 Şubat’ta tanıtacak Sinan Çarşısı’nda çalışmalar bitiyor
Sanatta saygı
Antalya Ekspres

Sanatçıların duygusal insanlar olması beklenir. Sanat eserinin var olmasında etkin olan empati duygusunun yapıtta kendini göstermesi temel dinamiklerdendir.

Sanatçı kendi içsel meselelerini kendi buhran yada sevinçlerini konu yapabilir. Kendi iç yolculuğu kendini anlamaktan geçer. Ancak topluma, toplumun herhangi bir sorununa veya olayına yaşanmışları anlatmaya yönelik çalışmasında hissetmesi gereken kendi iç dünyası değildir. Başka dünyalardır. Bunu yapabilmesi için ya kendi yaşamış olması, yada empati duygusunun gelişmiş olması gerekir.

Kendini başkasının yerine koyabilmek karşıdakini anlamada ilk koşul, iletişim kurmada başarıdır.

Anlama ve çözme şeklinde süreçler içeren eser üretimi yapanların,başka sanatçıların eserlerini eleştirirken acımasız söylemlerini bu yüzden anlamakta güçlük çekiyorum. x

Bir sanatçı eleştiri yaparken eser karşısında ön yargılardan arınmış olması gerektiğini bilmelidir. Bir sanatçı eleştiri yaparken eserin ait olduğu sanat dalının özelliklerini yeterli düzeyde bilmelidir, eserin ait olduğu kültürün özelliklerini bilmelidir, tarihsel sürecini, önceki örneklerini ve kıyasladığı düzlemi bilmelidir. Bir sanatçı eseri hangi açıdan kıyaslıyorsa, eleştirel söylemlerinde belirtmelidir. Bütün bunları bilen sanatçı nasıl olurda ‘bana göre’ söylemleriyle başlayan eleştiriler yapabilir.

Herhangi bir eser hakkında eleştirel yaklaşım sanatın gelişimi için mutlaka olmalıdır. Hatta bu eleştiriler birçok konu hakkında eğitim demektir. Ancak eleştiri yapmanın her zaman cüret edilmemesi gerektiği de bilinmelidir. Burada sanatçıya düşen görev eserini kendi analiz etmesidir.

Bir röportajda, eser sahibine yapıtı ile ilgili tespitleri söylendiğinde verdiği ‘siz söyleyince ben de fark ettim’ cevabını hiç unutmuyorum. Sanatçı kendi eserini anlatırken aynı zamanda kendi analizini de en iyi şekilde bilmelidir.

Seçimlerinizi yaparken ne yaptığınızı iyi bilmeniz ve iyi anlatabilmeniz dileği ile.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres