SON HABERLER :
Evcil hayvan dostu üniversite Öğrencilere tercih rehberi Deniz kaplumbağasının şezlonglar arasındaki yumurtlama çabası Ömür boyu hapis istendi Sansürün varlığından söz etmek bile utançtır!
Yelpaze
Antalya Ekspres

Sıcak yaz günlerinin ödünç serinliğini canhıraş çırpınışlarla hissetmeye çalışırken sallamaktan ellerimiz yorulur Antalya’da. Çoğu zaman başkasının elinde gördüğümüzde “tüh yanıma almamışım” diye hayıflanmalarımızdır yokluğu. Estetik görünümü, katlanır ve kolay taşınırlığı ve en önemlisi üzerindeki resimler cezbedici özellikleridir. Günlük yaşamda kullanılan eşyaların sanat eseri haline gelmesi sıkça kullanılır. Ancak hem teknik hem de kullanımı engellememe bakımından yelpaze üzerine yapılan resimler özenle çalışmayı gerektirir.

Diğer yandan yelpazeler üzerine yapılan resimlerin yapıldıkları döneme ait özel anlamlar taşıması da gizemini arttırmaktadır.Bunlar genellikle doğa betimlemeleridir.Anavatanı Çin olan yelpaze‘sosyal statü’ anlamına gelmektedir. Hükümdarlığın, asaletin ve soyluluğun sembolüdür. Tasvirler hediye edilen kişiye özgü sembolik anlamlar içermektedir. Uzakdoğu kültürünün ürünü olan ve aynı zamanda bilgeliği ifade eden yelpaze, zamanla törenlerde müzik eşliğinde kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer yandan yelpazeler üzerine yapılan resimler yok olmaya mahkumdur. Çünkü kullanımı yıpranmasına ve resimlerin zarar görmesine sebep olur. Peki yok olacak bir eser neden yapılır. Günümüzde baskı ve birçok teknikle yapılmasına rağmen estetik görünümleri ve renklerinin canlılığı ile saklanmak istenen yelpazeler kaybolduğunda üzerindeki eser de kaybolur. Bu sebeple antik değere sahip yelpazelere nadir rastlanır.

Sanatçının yok olacağını bildiği bir eseri üretmesinin birçok nedeni vardır. Birincisi kuvvetle muhtemel mutlu etme arzusudur. Günümüzde kar heykeller, buz heykeller, meyve heykelleri bu kategori de sayılamaz çünkü bu saydıklarım bir nevi yeterliliği göstermek içindir. Ancak yelpazelerin özel anlamları onları daha değerli kılar. Değeri kullanım süreci boyunca da devam eder. Yaşanan zamanın kıymetlendirilmesi görevini üstlenen yelpazele sanatçıların dokunuşları ile zenginleşir.

Doğu toplumunun gizemli ve mistik yapısının ürünlerinden olan yelpaze batı kültürünü de etkilemiştir. Bu gizem yelpazeye farklı anlamlar yüklemiştir. Yelpaze dansı olmasa da yelpaze ile yapılan danslar aynı zamanda şehvet hatta masum bir utanç da içerir. Arkasına gizlenen anlamlar Osmanlı kültüründe ayrı bir dil olmuştur. Antik Dekor dergisinde yelpaze kullanımının anlamları şu şekilde sıralanmıştır:

Yanaktan kaydırıldığında: Sizi seviyorum.

Yüz önünde sol elle tutulursa: Sizi tanımak istiyorum.

Sol kulağın üzerinde tutulursa: Beni rahat bırakın.

Yüz önünde sağ elle tutulursa: Beni takip edin.

Sağ elle hızlı bir şekilde döndürülürse: Bir başkasını seviyorum.

Sol elle hızlı bir şekilde döndürülürse: Çok acelecisiniz.

Geniş bir şekilde açık tutulursa: Beni bekleyin.

Kapalı bir şekilde gösterilirse: Beni seviyor musunuz?

Sağ yanağın üzerinde tutulursa: Evet.

Sol yanağın üzerinde tutulursa: Hayır.

Küçük parmak havada olarak tutulursa: Güle güle anlamlarına gelmektedir.

İnsanların hoşlandıkları nesnelere yüklediği anlamlar bu şekilde artmaktadır. Sanat bu nesneyi özel kılmıştır.

Unutmayın; dudak üzerine konulursa beni öpün anlamına geliyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres