SON HABERLER :
Antalya’da petshoplara denetim Boşanmak istediği eşinden eşyalarını almaya gittiğinde hayatının şokunu yaşadı AÜ Hastanesi'nde 10 saatte 5 organ nakli Stres vertigoyu tetikliyor Çavuşoğlu’nun Kaş ziyareti başladı
Yemin
Antalya Ekspres

 Sanat pazarı büyüdükçe uluslararası sanat buluşmaları da aynı ölçekte büyümektedir. Sanat organizasyonlarının büyük ilgi çekmesinin önemli nedenlerinden biri de yenilikleri görme arzusudur. Kim, nerede ne düşünmüştür? Sanatçının ortaya koyduğu eserin sorumluluğu sanatçıya ait olmakla birlikte hazırlık aşamasında organizasyon jürisi tarafından genellikle titiz bir eleme de yapılmaktadır. Buna rağmen eserler ile ilgili intihal (çalıntı) söylemlerinin her zaman önüne geçmek mümkün olamamaktadır. Peki bir eserin intihal olma kriterleri nedir. Hikmet Çetinkaya’nın gelincik resminin patentini almak için dava açmasının gerekçesi kendi söylemi ile kopyalarının yapılmasını engellemektir. Davayı kaybetmesinin sebebi ise herkesin gelincik resmi yapabilecek olması olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak sanatçıların bir dizi gelincik resmi yapmasından ve birbirine benziyor tartışmalarından daha farklı görevleri olduğuda bir gerçektir. Tartışılan konu sanat eseri olarak değerlendirilmesi kıstasını es geçip benzerlerinin nasıl değerlendirileceği üzerinedir. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun atölyesinin girişinde asılı olan yemini birçok sanatçı için kıstas olmalıdır.

“Bu güne kadar resim sanatı alanında yapılagelmiş olanları inceleyeceğime, kendini bütün dünyaya kabul ettirmişler arasında beni en çok saranları ayırarak onlara kendi aramalarımı, denemelerimi katacağıma, alışılagelmiş, basmakalıp, hazırlop, klişeleşmiş, çiğnene çiğnene tadı tuzu kalmamış hiçbir şeyi tekrarlamayacağıma, elden çıkan her çizgiye, her lekeye, her renge, her beneğe kendi aklımı, kendi tecrübemi, kendi tasamı, kendi ömrümü, yüreğimi basacağıma, aldığım nefes, içtiğim su, bastığım toprak, gözüm, kulağım, burnum, elim, belim, dilim, derim üstüne yemin ederim. Yeminimi bozduğum gün buradan giderim.”

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dediği gibi basmakalıp, hazırlop, klişeleşmiş eserlerin önem kaybettiği çağımızda sanat düşünce boyutu ile değerlendirilmektedir. Düşündüren, empati duygusu geliştiren, farkındalık yaratan, ezber bozan çalışmalar evrensel olma özelliği kazanırken kopyalanması da zorlaşmaktadır. Sanatçının çalıştığı konuyu içselleştirmesi ve samimiyeti eserde kendini göstermektedir.

            Sanatın yeni görevini kabul etmiş olan sanatçılardan Çekoslovak David Cerny’nin eserleri bu anlamda dikkat çekicidir. Prag’da bulunan KafkaMüzesi’nin bahçesindeki bronz "ThePeeing Men veya PissingFountain" heykeli iki figürden oluşmaktadır. Çekoslovakya haritasının üzerinde idrarını yapan iki adam seyircinin mesajlarını kalçalarındaki döner mekanizma ile harita üzerine idrarları ile yazmaktadır. Mesajınızı telefonla göndermeniz yeterlidir. Ülkeyi ne hale getirdiniz mesajı içeren çalışma yanlış yönetimi ve yönetimin zafiyetlerini irdelemektedir.

 

(Kaynak:https://www.theguardian.com)

Bir ülke haritası üzerine idrar yapma gibi aşağılayıcı bir içerik olarak düşünülmesi olası olmakla birlikte, yapılan yanlışların sanat dili ile anlatılması devlet yönetimi tarafından tepki görmemiş aksine desteklenmiştir. Diğer yandan provokatif sanatçı David Cerny’nin eserlerini geçmişteki yönetim şekilleri olan kominizme karşıt olarak sunması devletin bu şekilde heykelleri desteklemesinde etkili olduğu da yadsınmamalıdır.

Cerny’nin eski Çekoslovakya'da yeni ironik heykelleri ve enstalasyonları tüm Prag şehrine yayılmıştır. Farklı anlatım dili sanatın hafızalara işlemesinde etkili ve kalıcı olmaktadır. Sanatçının seçmiş olduğu anlatım dili kendi kültürü ve geçmişinin sorgulanması üzerinedir. Ancak bu dil provokatif ve rahatsız edici olsa da, ülkenin yeni sanat anlatımlarına hoşgörü ile yaklaşması uluslararası imajınında yeni göstergesi olmaktadır.

Yeniliklere önyargılı yaklaşmamak dileği ile…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres