SON HABERLER :
Başkan Tütüncü: Montsuz, ayakkabısız öğrenci kalmasın Batı Antalya su altı misafirlerini bekliyor Antalyaspor 3 futbolcusunun doğum gününü kutladı Anamur'da kayboldu, Alanya'da ölü bulundu Konuksever'de çalışmalar yeniden başladı
Spor yaparken yaralanmayın
Antalya Ekspres

Daha çok genç yaşta yaşanıldığı düşünülse de haftada bir spor yapan orta yaş gurubundaki kişiler oldukça sık spor yaralanması yaşıyor.

***

Spor yaralanmaları ortopedi başvurularının en büyük bölümünü oluşturuyor.

***

Özellikle iyi ısınmamak, sporu uygun teknikle yapmamak, yeterli antrenman yapmamak, eksik güvenlik önlemi ve ekipman spor yaralanmalarının ana sebepleri. Bir de yapılan spor dalına göre daha sık karşılaştığımız yaralanmalar var.

***

Orta yaş ve ilerisinde, seyrek spor yapma alışkanlığı olanlarda, tenis gibi patlayıcı güç gerektiren sporlarda aşil tendon yaralanmaları sık görülür. 

***

Futbolda özellikle kasık ve baldır adale çekmeleri, çapraz bağ kopmaları sık görülürken basketbolda ayak bileği burkulmaları ve el parmağının kapsül yırtıkları başı çekiyor.

***

Yine tenis oynayanlarda dirsekte bağ zedelenmeleri yaygın. Yüzücü ve vücut geliştirme ile uğraşan sporcularda ise omuz çevresi kas problemleri ve ani kas yırtıkları olabiliyor.

***

Dikkat edilmesi gereken nokta yapılan spor dalına göre önlem almak ve antrenman öncesi ve sonrası yeterli sürede ısınma ve esneme egzersizlerini atlamamak. Yoksa sağlık ve keyif için yaptığımız spor bizi her an sakatlık ile karşı karşıya bırakabilir.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres