SON HABERLER :
Başkan Tütüncü: Montsuz, ayakkabısız öğrenci kalmasın Batı Antalya su altı misafirlerini bekliyor Antalyaspor 3 futbolcusunun doğum gününü kutladı Anamur'da kayboldu, Alanya'da ölü bulundu Konuksever'de çalışmalar yeniden başladı
Obezite en çok çocukları sever
Antalya Ekspres

ÖZELLİKLE çocukluk çağında yaygın olarak görülmeye başlanan obeziteye karşı etkin mücadele ve bilinçlendirme kapsamında çocuk kanallarında artık cips ve gazlı içecek reklamları yayınlanmıyor. Çocuklar başta olmak üzere, hareketli bir yaşam için herkes spora teşvik edilirken, erken teşhisin de önemine dikkat çekiliyor.

Vücutta aşırı yağ depolanması ile karakterize olan obezite sıklığı, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da hızla artıyor.

Ülkemizde fazla kilolu çocuk oranı yüzde 14.3, obez çocuk oranı ise yüzde 8.2. Obez çocukların çoğu ilerleyen yaşlarda da obezite ile mücadele etmekte ve ciddi sağlık sorunları yaşamaktalar. Erişkinlerde obezite tedavisinin güçlüğü düşünüldüğünde, çocukluk çağında gereken müdahalenin yapılması oldukça önem kazanıyor. Bir çocuğun kilo, boy, boya göre tartı, vücut kitle indeksi, bel çevresi gibi ölçümleri yapılarak obez olup olmadığına karar verilebilir.

Obezite tanısında yetişkinlerden farklı olarak çocuklar için tek bir ölçü değeri yok. Çocuklar, erişkinlerden farklı olarak büyüyüp gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle normal olarak kabul edilen limit değerler, yaşa göre değişim gösteriyor. Doktorunuz gerekli ölçümleri yaptıktan sonra persantil eğrileri olarak adlandırılan çizelgeler ile tanıyı kesinleştirecektir.

Günümüzde obezitenin en önemli sebebi, harcanan kaloriden çok daha fazla miktarda kalori alımı ve her geçen yıl dünyada obezitehızla artıyor. Bu artışın en önemli sebepleri bilgisayar ve ekran başında geçirilen zaman, hızlı tüketilen yüksek kalorili gıdalar ve hareketsizlik gibi yaşam tarzları.

Yüksek kalorili gıda tüketiminde, özellikle çocuklar üzerinde medyanın ve reklamların olumsuz etkisi fazla. Çocuklarının fazla miktarda paketlenmiş gıda/abur cubur tüketiyor olması, hareket ve spor aktivitelerinin olmaması aileleri bu konu üzerinde düşünmeye sevk etmeli. Bir uzmanın yardımı ile obeziteyi mümkün olduğunca erken saptamak ve erken müdahalelerle önlem almak en doğrusu.

Obeziteyle mücadelede, sağlık uzmanlarının olduğu kadar medyanın, ailelerin, okulların ve tüm toplumun bilinçlendirilmesinin önemi var. Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi ve tedavisi, erişkin yaştaki obeziteyi ve buna eşlik eden ciddi sağlık sorunlarını önlemek için atılması gereken ilk adım. Bu konuda okullarda seminerler verilebilir, okul kantinleri denetlenebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres