SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Cinsel tepki, problemler ve tedaviler
Antalya Ekspres

 

Problemlerden bazıları nelerdir? Çeşitli anketler 18-59 yaş arasındaki evli ya da evlenmemiş erkeklerin yüzde 10-52'sinin, kadınların ise yüzde 25-63'ünün çeşitli cinsel sorunlar yaşadığını gösteriyor. Bazıları sorunlarına çözüm ararken bazıları utandığı  için sorunlarıyla yaşamaya devam ediyorlar. İki tür cinsel problem var: parafili (cinsel sapkınlık) ve cinsel işlev bozuklukları.

Parafili ya da genel adı ile cinsel sapkınlıklar; tekrarlanan ya da tercih edilen, belirli giyim parçaları (ayakkabı, iç çamaşırı) gibi insan dışı nesneler tarafından cinsel olarak uyarılmayı kapsayan cinsel tercihler ile karakterize edilir. Cinsel işlev bozukluğu, cinsel davranışlar esnasında yeterli işleyişi engelleyen uyarım ya da orgazm bozukluklarını tanımlar. Bir kişi cinsel sorunlardan dolayı yardım is- terse doktor sebebin organik mi yoksa psikolojik mi olduğunu kontrol eder. Organik faktörler, cinsel zorluklara yol açan sağlık durumlarını ya da uyuşturucu veya ilaç sorunlarını tanımlar. Örneğin, bazı sağlık durumları (mesela diabetesmellitus), ilaçlar (mesela antidepresanlar) ve uyuşturucular (alkol kullanımı) cinsel işlevleri bozabilir. Psikolojik faktörler, cinsel problemlere yol açan performans kaygısı, cinsel travma, suçluluk duygusu veya iletişim eksikliğini tanımlar. Dört evre modeli. Psikolojik faktörlerin cinsel problemlere nasıl yol açtığını anlayabilmek için Mastersand Johnson'ın cinsel tepkilerin dört evresi modelini bilmekte fayda vardır. 

Birinci evre: Uyarım. Vücut fizyolojik ve cinsel açıdan uyarılır erkeklerde ereksiyona kadınlarda ise vajinanın kayganlaşmasına yol açar.

İkinci evre: Durağanlık. Erkek ve kadınlarda cinsel ve fizyolojik uyarım devam eder.

Üçüncü evre: Orgazm. Erkeklerde sperm boşalımına yol açan ritmik kas kasılmaları meydana gelir. Kadınlar benzer kas kasılmalarını pelvis bölgesinde yaşar. Erkekler ve kadınlar orgazm esnasında keyifli duygular yaşar.

Dördüncü evre: Çözülme. Fizyolojik tepkiler normale döner.

Problemler. Cinsel problemler farklı evrelerde meydana gelebilir. Örneğin, bazı bireyler birinci evre olan uyarıma ulaşamaz, bazıları birinci ve ikinci evreye ulaşabilirken üçüncü evre olan orgazma ulaşamaz. Mastersand Johnson çeşitli evrelerden oluşan tedavi programlarını yayınlayana kadar cinsel problemlere yönelik çok az başarılı tedavi yöntemi bulunuyordu. İlk olarak terapist, cinsel tepkiyle ilgili temel bilgiler edinir ve çiftin birbirlerine duygularını anlatmasına yardım eder. Bunun ardından terapist çifte, performans kaygısını azaltmayı amaçlayan bir "ev ödevi" verir. Ev ödevi, genital temas olmadan ya da cinsel taleplerde bulunmadan partnere keyif vermeyi kapsar. Genital temas olmadan keyif vermeye duyumsal odaklanma denir. Duyumsal odaklanmanın ardından çift genital temasa ve cinsel ilişkiye geçer. Mastersand Johnson'ın programını daha kapsamlı hale getirip geliştiren cinsellik terapistleri,  birçok cinsel problemin tedavisinde başarılı olduklarını bildiriyor.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres