SON HABERLER :
Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor Başkan Çetin'den Şubat ayı enflasyonu değerlendirmesi ASSİM'den ortak çalışma alanları
Kafa nakli ister miydiniz?
Antalya Ekspres

Ölü bir bedene beyin nakli yapan ve bir yıldırım çarpması ile bu yaratığa hayat veren Dr. Frankenstein’ın hikâyesini herkes bilir. 
Ciddi ve saygın bir araştırmacı olan Harvard Tıp Fakültesi mezunu ve Case Western Reserve Üniversitesi beyin cerrahisi öğretim görevlisi Dr. Robert J. White da (beyin dahil) bütün bir kafa naklinin gerçekleşebilmesinin gittikçe daha olası bir ihtimal haline geldiğine inanıyor. Dr. White son 40 yıldan beri kafa nakli yapılması ihtimali üzerinde çalışıyor. 1960’larda bir maymun beynini bedeninden çıkartıp özel bir solüsyon içerisinde 22 saatten uzun bir süre canlı tutmayı başardı. 1970’lerde bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine takmayı başardı. Kafa nakli yapılan bu “yeni” maymunun bilincini geri kazandığı, araştırmacıları ısırmaya çalıştığı, gözlerini oynattığı ve sekiz gün yaşadıktan sonra akciğer yetmezliğinden öldüğü bildiriliyor. Kafa naklinin bazı faydalı kullanım alanları olmasına rağmen, ahlakî ve dinî soruları gündeme getirmektedir. Öte yandan, kafa nakli, boyundan aşağısı felçli bir insanın bedeni hayati tehlike arz ettiğinde sağlıklı kafanın (ve beynin) sağlıklı donör bedene nakledilerek kişinin yaşamaya devam etmesinin sağlanabileceği anlamına gelmektedir. (Bu hastaların omurilikleri boyunlarından aşağısını hissedemeyecekleri ve hareket ettiremeyecekleri şekilde hasar gömüştür ve çoğunlukla hayati akciğer sorunları vardır.) 


Araştırmacılar omuriliği yeniden nasıl bağlayabileceklerini henüz bulamadıklarından felçli kişinin kafası donör bedene bilgi gönderemeyecek veya bilgi alamayacaktır. Yine de ölmek üzere olan bir felç hastası olsaydınız kafanızı sağlıklı bir bedene naklettirerek bir süre daha yaşama şansını denemeyi ister miydiniz? Ahlaki soruların başında, sağlıklı bir kafaya sahip olan bir kişinin yabancı bir donör beden üzerinde yaşamaya devam etmesine izin verilip verilmemesi gerektiği gelir. 
Ya da bir aile ölmüş oğullarının veya kızlarının bedeninin hâlâ canlı olduğunu bilse nasıl tepki vereceği düşünülür? Dinî sorulardan bir tanesi de kişinin kafası yabancı bir bedene nakledildiğinde zihnine veya ruhuna ne olacağıdır. 


Ya da herhangi bir sebeple kafayı bedenden ayırmak doğru mudur? Dr. White ölümü tanımlamanın dinî değil tıbbi bir mesele olduğunu söyleyerek cevap veriyor. Bedenin aslında bir “enerji paketi” olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Eğer herhangi bir işlem insanın daha uzun yaşamasına yardım edebiliyorsa çoğu doktor ve hastanın mümkün olan her şeyi yapma taraftarı olacağına inanıyorum, özellikle de diğer seçenek ölümse…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres