SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
Güzellik takıntısı
Antalya Ekspres

Bakımlı olmak, istenen ve güzel bir durum iken hayatımızı etkilemeye başladığı noktada çeşitli problemler var demektir. Dış görünüşe verilen aşırı önem bazı psikolojik problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin; bir kişinin dikkat çekici davranışları varsa, aşırı makyaj yapıyorsa, abartılı bir giyim tarzına sahipse ve seksapalitesini öne çıkartmaya çalışıyorsa, histriyonik kişilik bozukluğu olabilir. Bu kişiler ilgi odağı olmak isterler ve saatlerinin çoğunu fiziksel görüntüleriyle uğraşmakla geçirirler.

 

Elbette ki her abartılı giyim tarzı histriyonik kişilik bozukluğu anlamına gelmez. Kişilik bozukluğu yaşayan kişiler hep daha fazlasını ister, vücutlarında bir kusur bulurlar ve o kusuru düzeltene kadar sürekli bir şeyler yaparlar. Dışarıdan bakıldığında normal duran bir görüntü, kişilik bozukluğu yaşayanlar için sorunlu hale gelebilir.

Aşırı güzellik takıntısı olan kişiler vücutlarında beğenmedikleri bölgelerin kıyafet ve makyajla düzelemeyeceğini düşündükleri zaman estetik operasyona başvuruyorlar. Tek ameliyatla da tatmin olmayıp daha sonra tekrar tekrar ameliyat talep ediyorlar. Bu durum da beden algı (dismorfik) bozukluğu olarak adlandırılabilir. Bu yüzden öncelikle estetik operasyon talep eden kişinin 'Beden Disformik Bozukluğu' tanısı alıp almadığı mutlaka araştırılmalıdır. Kişinin kendisinde beğenmediği fiziksel yönleri depresyondan vb. kaynaklı bağlı olumsuz bir algıysa ya da eşiyle yaşadığı çatışma nedeniyle görünümünü beğenmiyorsa, cerrahi girişim depresyonu düzeltmez, çatışmasını çözmez ve beden algısını düzeltmez.

Kültür düzeyi, beyindeki kimyasal veya genetik bozukluk, cinsel sorunlar, aile ve çevrenin güzellik anlayışı, sosyal etkileşim güzelleşme takıntısının sebeplerinden olabilir.

Görsel alanda artan mükemmeliyetçilik, ünlüler dünyasındaki isimlerin sürekli güzel görünme çabaları, estetik ameliyatların sık sık gündeme gelmesi, kozmetik ve estetik alandaki yeni ürünler de hep 'kusursuz güzellik' kavramını ön plana çıkarıyor. Olumsuz beden algısına sahip kişi kendini toplumdan soyutladığında, işine gitmemeye, çevresiyle ilgilenmemeye başladığında ve sadece bedeninde takıldığı noktayla ilgilendiğinde durum psikolojik bir hal almış oluyor. İşte bu noktada problemin acilen tedavi edilmesi gerekiyor.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres