SON HABERLER :
Antalya'da kaçakçılık operasyonu Oğlu için feryat etti Kurban kesimi randevu sistemiyle olacak Cezaevinden virüs izniyle çıkan genç ölü bulundu Konyaaltı'da THM Korosu esintisi
/ YEREL GÜNDEM
Alnernatif turizmde kervan yolu projesi
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın da kullandığı bilinen ve ilçeden geçen 145 kilometrelik tarihi kervan yolunun alternatif turizme kazandırılması için BAKA’ya proje sunulduğunu söyledi

MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Ömer Kasapoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın da kullandığı ve geçtiği taş döşemeden oluşan 145 kilometrelik tarihi kervan yoluyla ilgili Göç Yolu Yolcuları Dağcılık Platformu ile yaptıkları çalışmaları anlattı. Göç Yolu Yolcuları Dağcılık Platformu kurucusu Ali Çetin ile 2016 ve 2017 yıllarında tarihi kervan yolunda keşif ve tespit yapıldığını belirten Başkan Boztaş, geçen yıl Ali Çetin'in Kemer ilçesinde bir yürüyüş gurubu ile geçirdiği elim bir trafik kazasında hayatı kaybettiğini hatırlattı.

KAYMAKAMLIKLA ORTAK PROJE

Tarihi kervan yolunun alternatif turizme kazandırılması amacıyla Manavgat Kaymakamlığı'yla ortak proje hazırlayıp, BAKA'ya sunduklarını anlatan Başkan Boztaş, "Projemizle ilçemizin Karakaya Mahallesi'nde başlayarak Beyşehir sınırına kadar devam eden yolun alternatif turizme kazandırılmasını hedefliyoruz. Projemizin kabul edilmesiyle bu tarihi yolun işaretlenerek, tanıtımının yapılması, ekoturizm ve alternatif turizme yönelik alt yapının iyileştirilmesi, rota üzerinde içilebilir su kaynakları belirlenmesi ve veriminin takip edilmesi, güzergah parkurlarına 500 adet tabela işaretlenmesinin yapılması, güzergahlarla ilgili harita ve 5 ayrı dilde broşür hazırlanarak basılması, güzergahla ilgili bir belgesel film çekilmesi, hazırlanan görsellerin ve çalışmaların mobil uygulamalara yönelik uyarlanması, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye ve güzergaha ilgisinin artırılması, alternatif turizme yönelik birçok detayı kapsıyor" dedi.

Tarihi kervan yolunun Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırıldığını söyleyen Başkan Boztaş, yolun Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına kadar kullanıldığı anlattı. Başkan Boztaş, "Bu yol, hem eşsiz manzarasıyla, hem de tarihi yanıyla turizm, doğa sporları ve trekking turizmi açısından çok önemli bir kazanım olacaktır. Tarihin gün yüzüne çıkmasının yanı sıra bölge ekonomisi ve ticaretine katkı sağlayacaktır" diye konuştu. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres