SON HABERLER :
Barınak iddialarına Büyükşehir incelemesi Antalyaspor’un fitness mesaisi Başı su kovasında ölü bulundu 19 yaşındaki otel çalışanı lojmanında ölü bulundu Güz dönemi dikimleri başladı
/ YEREL GÜNDEM
Domates fiyatları üreticiyi sevindirdi
Örtüaltı domates yetiştiriciliğinde üretim merkezi Antalya'da bu yıl domates fiyatları üreticisinin yüzünü güldürdü. Aksu Üretici Birliği Başkanı Turan Şahin, "Bu yıl geçmişte ettiğimiz zararların karşılığını aldık" dedi

ÖRTÜALTI üretimin merkezi Antalya’da yüksek seyreden domates fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü. Antalya’da bu yıl hava şartlarından ötürü domates ve diğer sofralık ürünlerin veriminde azalma oldu. Özellikle Antalya’nın batı kısmını art arda etkili olan hortumlar çiftçinin yetiştirdiği birçok ürünün çöpe gitmesine neden oldu. Hortum nedeni ile üretim alanları tahrip oldu.

Girdi maliyetlerinin ve kötü geçen kış sezonunun ardından Antalya Toptancı Hali’nde iç piyasada domates fiyatları nerede ise 3 TL’nin altına hiç düşmedi. İhracatta ise 3 ile 5 TL arasında alıcı buldu. Kış aylarının sert geçmesi ve maliyetlerin artması nedeniyle yükselen domates fiyatları çiftçi için gelecek yıl için de umut oldu.

Aksu Üretici Birliği Başkanı Turan Şahin, bu yılki fiyatları değerlendirerek, “Son 7-8 yıldır üretici emeğinin karşılığını alamamıştı. Bu yıl verimli bir dönem geçirdik. Bütün üreticilerimizin bundan faydalandığını söyleyemeyiz. 2015 yılından bu yana kaynaklanan sıkıntılar var” dedi.

Şahin, “Bütün ürünlerde bu yıl fiyatların artışının ve düşmemesinin nedeni girdi maliyetlerinin yükselmesi, ikincisi ise hava şartlarının olumsuz gitmesi. Aile çiftçiliğinin desteklenmesi gerekiyor. Üreticimiz bu yıl ürettiğinin karşılığını almaya başladı. Otellerin doluluk oranlarının iyi olması bizlere umut veriyor. 2020 yılında ihracat açık olursa Rusya ile herhangi bir sorun yaşamazsak ürünlerimiz daha verimli ve daha kaliteli olacak” diye konuştu.

Antalya Toptancı Hal Dernek Başkanı Nevzat Akcan ise, “Domates bu yıl ilk defa bugün 3 TL’nin altına düştü. Çiftçimizin kazanması ve gelecek yıllarımızın da verimli olması için yaz domatesinin 2-3 TL’nin altına düşmemesi gerekir. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte hale gelen domates miktarı arttı. Bundan sonra fiyatlarda biraz daha dengelenme başlar” açıklamasını yaptı. (İHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres