SON HABERLER :
ANTALYASPORLULAR ‘CENTİLMEN OKUL’DA Boğaçayı Mart’ta hizmete girecek Bisiklet festivali başlıyor Vecihi Hürkuş Döşemealtı’nda Tütüncü ‘Antika Pazarı’nı gezdi
/ YEREL GÜNDEM
Kadınlar doğa sporlarına uzak
TÜRKİYE Sualtı Sporları Federasyonu Donanımlı Dalış Kurulu üyesi Engin Kondul, ülke genelinde belgeli 200 bine yakın dalıcının sadece yüzde 30'unun kadın olduğunu söyledi.

Kadınların diğer doğa sporlarına olduğu gibi dalış sporuna da uzak durduğunu belirten Kondul, bu spora daha çok üniversiteli kızların, 30 yaş üstü çalışan kadınların ve eşinden ayrılmış kadınların ilgi gösterdiğini kaydetti.

Kondul, yapılan araştırmalara göre, dalış sporuna daha çok üniversiteli kızların, eşinden ayrılan kadınların ve çalışan kadınların ilgi gösterdiğini kaydederek şunları söyledi:"Dalış sporuna meraklı kadın eğer eşi bu sporu sevmiyorsa uzak kalıyor. Kadın eşinden dolayı sevse de buna vakit ayıramıyor. Ancak eşinden ayrılan kadınların, sevdikleri bu spora yöneldiğini gösteren araştırmalar var. Eğer erkek dalış sporunu seviyor eşi sevmiyorsa, bu da sorun. Çünkü eşi dalış yaparken kadın bütün gün teknede oturuyor. Her iki taraf bu sporu seviyorsa sorun olmuyor."

Sualtında fiziksel gücün önemi olmadığını, kadın ve erkeğin fiziksel farklılıklarının bu spora engel olmadığını ifade eden 21 yıllık dalıcı Kondul, “Tabii ki kondisyon önemli. Akıntılı sularda yüzülünce kadın erkeğe göre daha çabuk yorulabiliyor, ancak dalış sporuna baktığımızda böyle akıntılı sularla karşılaşmak her zaman başımıza gelen bir şey değil" dedi.(DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres