SON HABERLER :
Antalya’da petshoplara denetim Boşanmak istediği eşinden eşyalarını almaya gittiğinde hayatının şokunu yaşadı AÜ Hastanesi'nde 10 saatte 5 organ nakli Stres vertigoyu tetikliyor Çavuşoğlu’nun Kaş ziyareti başladı
/ YEREL GÜNDEM
Kepez’in ödülleri uluslararası oluyor
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kepez Belediyesi Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri törenle sahiplerine verildi. Başkan Tütüncü, mimarlık ödülünü gelecek yıllarda uluslararası boyuta taşıyacaklarını söyledi

KEPEZ Belediyesi’nin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi danışmanlığında 4’üncüsünü gerçekleştirdiği Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri sonuçlandı. Bilge mimar olarak anılan Antalya doğumlu Turgut Cansever anısına düzenlenen mimarlık ödülleri, bu yıl yapı dalında verildi. Yapı dalının konusu da ‘turizm yapıları’ olarak belirlendi.

Mimar Sinan Kongre Merkezi Düden Salonu’nda gerçekleştirilen törenle Kepez Belediyesi Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreninde bir konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türkiye'de ulusal düzeyde bir mimarlık ödülleri düzenleyen tek belediye olduklarını söyledi. Başkan Hakan Tütüncü, bu yıl 4 kez düzenledikleri Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri’ni, gelecek yıllarda uluslararası boyuta taşıyacaklarını ifade etti.

GÜLER YÜZLÜ ŞEHİRLER

Başkan Tütüncü, neden ulusal düzeyde bir mimarlık yarışması yapma gereksinimi duyduklarını şu şekilde açıkladı: “Medeniyetimizde, tarihimizde, geçmişimizde insanın ruhuna, insanın fıtratına ve insanın estetik ihtiyacına uygun şehirler inşa edilmiş. İnsanla uyumlu olan şehirlerde insan kendisini daha mutlu hissetmiş. Kendisini mutlu hisseden insan, insanlığa daha mutlu işler bırakmış. Şehri insan inşa ediyor, şehir de dönüyor, tekrar insanı inşa ediyor. Bu bir döngü. Mutlu bir toplum ideali ile yürüyorsak o halde insan fıtratına ve doğa ile uygun şehirler inşa etmenin ne kadar önemli olduğunu görmeliyiz. Hep şikâyet ederiz; hilkat garibesi binalarla dolu bir şehirler olduk bir süredir diye. Bizi bu sürece iten neydi? Zaman zaman akademisyen arkadaşlarımızla bunun bilimsel yönünü inceledik. Şehri inşa eden ana unsur yerel iktidar olan belediyedir. Eğer belediyenin bir estetik kaygısı varsa orada güler yüzlü bir şehir meydana getirmek için adımlar atar. İşte bu çabanın bir ürünüydü Mimar Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri”

ÖDÜLLERİ TÜREL VERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konuşmasının ardından Turgut Cansever Büyük Ödülü’nü, iki başarı ve jüri takdir ödüllerinin sahiplerine verdi. Ödül törenine Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek’in yanı sıra Mimarlar Odası Antalya Şubesi 2. Başkanı Doç. Dr. Kemal Reha Kavas, belediye meclis üyeleri, Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törenin ardından ödül alan yapıların mimari görsellerinin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

Seçici Kurulun, başvuru yapan 23 eser arasında yaptığı değerlendirme sonucunda 20 bin TL ödülü olan Turgut Cansever Büyük Ödülü’nü Mehmet Ali Konağı ve Konaklama Birimleri ile Süreyya Saruhan ve Ayşe Karademir, Başarı Ödülünü kazanmaya 2 proje layık görüldü. Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Tuna Han Koç, Sıddık Güvendi, Barış Demir ve Oya Eskin Güvendi ile Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi projesiyle Orhan Ersan, Ferhat Hacıalibeyoğlu ve Deniz Dokgöz,Jüri takdiri

Argos in Cappadocia Otel-Müze, Salon ve Süitler Aslı Özbay. (İHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres