SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
/ YEREL GÜNDEM
Salçalık domates krizi çözüldü
Demre’de son birkaç gündür yaşanan salçalık domates alımındaki fiyat krizinde son sözü Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya söyledi. İlçede bir kasa salçalık domatesin alım fiyatı 2 lira 25 kuruş olarak belirlendi

DEMRE Belediyesi'ne ait arazide salçalık domates alımı yapan kişilerle, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya yaklaşık 15 gün önce bir toplantı yaptı. Kocakaya çoğunluğu dışarıdan gelen 13 salçalık domates alıcısı ile yaptığı görüşmede, "Yaklaşık 10-11 kilo gelen bir kasa salçalık domatesi 1-1 buçuk liradan alıyorsunuz. Bu çok düşük bir fiyat. Bunu yükseltin" dedi. Yapılan görüşmelerde bir kasa salçalık domatesin sezon boyunca 2 liradan alınması konusunda anlaşmaya varıldı. Böylece bir kasa salçalık domates Demre'de 2 liradan satılmaya başladı.

Ancak geçtiğimiz Cumartesi günü salçalık domates alıcıları bir kasa salçalık domatesin fiyatını 1 liraya düşürdü. Bunun üzerine harekete geçen Başkan Kocakaya, duruma müdahale etti. Alıcılardan verdikleri sözü tutmalarını istedi. Alıcıların fiyat yükseltmeye yanaşmamaları üzerine Başkan Kocakaya, belediyeye ait olan salçalık domates yüklemesi yapılan rampaya, alıcı TIR'ların girişini yasakladı. Pazar günü bir TIR kiralayarak, salçalık domatesin kasasını 3 liradan almaya başladı. Pazartesi günü alana salçalık domates getiren üreticilere alıcıların müdahalesi üzerine alanda durum gerginleşti. Bunun üzerine alana Demre Emniyet Müdürlüğü, Demre Jandarma Komutanlığı ve zabıta ekipleri geldi. Alanda güvenlik önlemleri alındı.

Yaşananlar sonrası domates alıcıları Başkan Kocakaya'dan görüşme istedi. Yapılan görüşmede Başkan Kocakaya, "Ben burada Demreli üreticinin alın terini korumak için çırpınıyorum. Daha önce 2 liradan alım sözü verdiniz. Ama burada kendi kafanıza göre fiyat belirlemeye kalktınız. Buna izin vermem" dedi. Alıcılar da yeniden fiyatı 2 liraya yükselteceklerini belirtti. Ancak Başkan Kocakaya bunun kesinlikle olmayacağını, bir kasa salçalık domatesin 2 lira 25 kuruştan almaları gerektiğini, yoksa alım yaptırmayacağını belirtti. Domates alıcıları teklifi kabul edince ilçede bir kasa salçalık domatesin kilosu 2 lira 25 kuruş olarak belirlendi.

Başkan Okan Kocakaya, "Belediye olarak elimizden geldiğince üreticilerin haklarını korumaya kararlıyız. Arkadaşlarımız bize verdiği sözü tutmadı. Kendi kafalarına göre fiyat belirlemeye kalktı. Belediye olarak onlara arazi vermişiz, alım rampası yapmışız. Bir ekmek Demre'de 1 buçuk lira. Onlar bir kasa domatesi bir ekmek fiyatının altında almaya kalkıyor. Bu sıcakta bunu toplamak, hale getirmenin karşılığı bu değil. Hiç olmazsa bir kasa domates 1 buçuk ekmek fiyatına satılsın. Bundan sonra salçalık domatesin kasası 2 lira 25 kuruş. Bunun dışında alım yaptırmam" dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres