SON HABERLER :
Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga Mankenler moda şovunda Dünya Şampiyonu serada çalışıyor
/ YEREL GÜNDEM
STK Merkezi'nin dünyada örneği yok
Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum Merkezi'nin, her türlü politik düşüncenin ötesinde, sivil toplum bilincinin ortaya çıkacağı bir yer olacağını belirterek, “Bu haliyle dünyada örneği yok" dedi

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Gençlik Derneği (KONGED) yönetim kurulu toplantısının konuğu oldu. A'dan Z'ye Muratpaşa'nın konuşulduğu toplantıda Başkan Uysal, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) eski başkanı Abdullah Sevimçok adını taşıyacak sivil toplum merkezinin kısa süre sonra açılacağını söyledi.

Doğuyaka Mahallesi'nde, 13 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde Başkan Uysal, 163 dernek odası, 500 kişilik konferans salonu, 12 çok amaçlı eğitim ve toplantı salonu, yarı açık toplantı ve etkinlik alanıyla birlikte kapalı otoparkın yer aldığını aktardı.

KRİTERLER VAR

Merkezi kullanacak sivil toplum örgütleri üyelerine yönelik aylık belli sayıda çalışma ve etkinlik yapma gibi kriterler getireceklerini kaydeden Başkan Uysal, “Her türlü politik mülahazanın ötesinde bir sivil toplum bilinci, sivil toplum olabilme çalışmasının yapılacağı yer olacak. Bu haliyle dünyada örneği yok" diye konuştu.

Başkan Uysal, bu konuda toplumda yaşanan eksikliği Muratpaşa Belediyesi olarak son olarak Fen İşleri Müdürlüğü idari binası ve şantiyelerinin bulunduğu alanla ilgili yaşadıklarını söyledi. Yeşilova Mahallesi'nde artık işlevini yitirmeye başlayan alanın en cazip şekilde değerlendirilebilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne bir imar plan teklifi sunulduğunu aktaran Başkan Uysal, ancak bu öneri planının reddedildiğini hatırlattı. Başkan Uysal, şöyle konuştu: “Sivil toplumun, kamuoyu baskısı yok. Kamu vicdanı eksik. Kamu mülkü bilinci yok. Her tarafı ticari parsel, ortasında kamunun arazisi duruyor. Aslında, kamu adına hakkımız olanı istiyoruz. ama 'Değersiz olarak kalacaksın. Sıfır olacaksın' deniyor. Eğer burada sivil toplum, kamuoyu devreye girmezse kamu yönetimini denetleyemeyiz. Sürekli denetim dışı kamusal faaliyetlere muhatap oluruz. Toplum kendi denetim yetkisini kullanmıyor."

Söyleşinin ardından KONGED Başkanı Ahmet Alper Alveroğlu ve yönetim kurulu üyeleri günün anısına Başkan Uysal'a kravat hediye edip, plaket sundu. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres