SON HABERLER :
Başkan Uysal, Vali Yazıcı'yı ziyaret etti Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Başkan Böcek'in durumunda önemli gelişme Tedbirlerle yükselişe 'dur' dedik Ne yazık ki çok korkuttuk
/ YEREL GÜNDEM
Susam ve yer fıstığı üreticisine müjde
Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, ANTBİRLİK’in susam ve yer fıstığına talip olduğunu belirterek, üreticinin yüzünün güleceğini söyledi

MANAVGAT’TA, maliyeti düşük, hasadı ise oldukça zahmetli olan altın susam bu yıl üreticisinin yüzünü güldürecek. Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, hasat mevsimiyle birlikte Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin( ANTBİRLİK) üreticinin susamı ve yer fıstığına talip olacağını duyurdu.

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Serik Ziraat Odası Başkanı aynı zamanda Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Yavuz’un ev sahipliğinde bir araya geldi. Üçlü zirveden susam ve yer fıstığı üreticisine müjde çıktı.

ANTBİRLİK SUSAM VE YER FISTIĞI ALACAK

Toplantıyla ilgili açıklama yapan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin: “Üreticilerimizden gelen talepler doğrultusunda bölgemizin yer fıstığı ve susamının değerinde satılabilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Antbirlik’te Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ile birlikte Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz başkanlığında bir araya gelerek konuyu masaya yatırdık. Toplantı neticesinde üreticimizin ürünlerinin değerinde satılabilmesi noktasında ortak bir karara vardık. Bu yıl hasat mevsiminden itibaren Antbirlik, üreticimizin susamını ve yer fıstığını almaya başlayacak” dedi

EKİM ALANLARI ARTTI

Düne kadar susam ve yer fıstığında fiyatları birkaç tüccarın insafının belirlediğini kaydeden Başkan Metin, bundan böyle piyasayı üreticin kooperatifi Antbirlik’in belirleyeceğini kaydetti. Başkan Metin: “Geçtiğimiz yıllarda özellikle susam fiyatları 8 TL ile 9,5 TL arasında alıcı buluyordu. Birçok üreticimiz banka borçlarından dolayı bu fiyatlara ürünlerini vermek zorunda kaldı.  2019 yılı itibarı ile Tarım Kredi Kooperatifiyle birlikte Manavgat Ziraat Odası olarak bizler devreye girerek fiyatların yükselmesini sağladık. Geçen yıl susam fiyatları 15,5 TL ile 16 TL ye kadar yükseldi. Yükselen fiyat üreticimizi motive etti. Bu sene susam ve yer fıstığı ekim alanları daha fazlalaştı. İnşallah bu sene den itibaren Antbirlik’in devreye girmesiyle başta Manavgat’ımızın altın susamı ve yer fıstığı pazarda hak ettiği değeri fazlasıyla bulacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Antbirlik’in piyasa şartlarının ve tüccarların fiyatlarının üzerinde alım yapacağının altını çizen Rasim Metin, “Antbirlik nasıl buğday ve mısır silajını alarak üreticinin ürünlerini değerlendiriyorsa bundan böyle yer fıstığı ve susamını da alacak. Antbirlik’in açacağı yeni Pazar üreticimizin malının değerinde karşılık bulmasını ve çiftçimizin kazançlı çıkmasını sağlayacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres