SON HABERLER :
'Hedefimiz Antalya’yı şampiyon yapmak' Muratpaşa’da Karadeniz rüzgarı Anadolu Oyuncak Müzesi’ne Rekor ziyaretçi Raylı sistemde sona gelindi 'Kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin'
/ YEREL GÜNDEM
Yörük Türkmen Çalıştayı toplanıyor
Muratpaşa Belediyesi’nin öncülüğünde bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceği Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı, yarın başlıyor.

Muratpaşa Belediyesi’nin Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM), Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği işbirliği, Kepez ve DöşemealtıBelediyeleri’nin katkılarıyla bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceği Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı, yarın başlıyor.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Yörük kültürünündünyaya ışık tutabilecek niteliklere sahip olduğunu belirterek, “Bize has bu yaşam şeklinin evrensel kültür değerleriyle buluşması ve kendini kılavuz kültür manzumesi olarak var edebilmesi için düzenlendiğimiz Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı’nın 3’üncüsünü 8 –11 Şubat tarihlerinde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

YOĞUN KATILIM OLACAK

Adalya Elite Lara Otel’de gerçekleştirilecek çalıştayda, akademisyenlerin katıldığı6 oturum ve 3 birleşim halinde gerçekleştirecek dernekler oturumu düzenlenecek. Çalıştaya, aralarında Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet BicanErcilasun’un da yer aldığı 28 akademisyen, araştırmacı ve yazar konuşmacı olarak katılacak. 

YABANCI MİSAFİRLER OLACAK

Çalıştayda, Cumartesi ve Pazar günü üç ayrı birleşimde dernekler oturumu gerçekleştirilecek. Çalıştaya, yurt içinden 320 Yörük Türkmen derneğinin temsilcileri katılacak. Ayrıca Afganistan, Türkmeneli, Kerkük, Japonya, Makedonya, Kırgızistan, Gagavuzya ve Macaristan’dan da dernekler çalıştayda olacak.

PAZAR GÜNÜNE KADAR

Çalıştay kapsamında ayrıca Aydın Tarih Eğitim Kültür Derneği’nin Milli Mücadele, Kuva-yi Milliye, Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy fotoğrafları sergisi, Mustafa Gümüş ve Zeki Oğuz’un ‘Yörük Yaşamı’ fotoğraf sergisi ve Dr. Melek Günbey’in ‘Keçe Sanatı’ sergisi de açılacak. 3’üncü Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı, 11 Şubat Pazar saat 12.00’de açıklanacak sonuç bildirgesiyle sona erecek.

BİR DEĞERLER MANZUMESİ

Başkan Uysal, Yörük kültürünün bir nostalji, ritüellerden ibaret bir değerler sistemi olarak ele alınabileceği gibi kılavuz kültür manzumesi olarak da görülebileceğini söyledi. Bu yılın 3’üncüsü düzenlenecek çalıştayın, yörüklüğün bir değerler manzumesi olarak dünyaya ışık tutabilecek nitelikleriyle ilgili olduğunu belirten Başkan Uysal, şunları söyledi: “Bu çalışmaların nihai hedefi, Yörük kültürünü, Türkiye’mizde yaşayan insanların tasa ve kederde birliğini ifade eden milletleşme mücadelesi içinde bir insanlık yolu haline getirmektir. Bu milletimizin bekası için de vazgeçilmezdir. Yörük kültürü kadim bir kültürdür. Türk tarihinin çok önemli, temel, ana yaşam şeklidir. Yörük kültürünün ürettiği değerler evrenseldir.Bizim milletimize has bir demlenmiş yaşam şeklidir ama değerler manzumesi olarak dünyaya ışık tutabilecek niteliktedir.”

Başkan Uysal, Yörük kültürünün evrensel kültür değerleriyle buluşması ve kendini kılavuz kültür manzumesi olarak var edebilmesi için yarın başlayacak 3’üncü Antalya Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nın verimli geçeceğine inandığını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres