SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Şeffaf olmazsak turist gelmek istemez
Antalya Ekspres

Turist güven ister, şeffaflık ister, gittiği yerde endişeli olmak istemez.

Covid-19 çıktığında çok iyi bir sınav veren Sağlık Bakanlığı, son zamana kadar gerçek rakamları saklayarak insanların güvenini zedeledi.

İngiltere, gerçek rakamları görür görmez hemen Türkiye’ye seyahat kısıtlaması getirdi ve Türkiye’ye gelen turist rakamları hızla aşağıya doğru düşmeye başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güvenli Turizm Sertifikası ile turistlere bir güven vermiş ve turistlere ‘’Bizde sorun yok. Rakamlar iyi. Güvenle tatil yapabilirsiniz’’ demiş ve bu söylemler üzerine turistler Antalya ve Ege’ye gelmeye başlamıştı.

Ama daha sonraki aylarda Sağlık Bakanlığı, tüm hasta sayılarını vermeye başladığında durumun daha önce anlatılanlardan farklı olduğu, gerçek rakamların olmadığı görüldü.

Bu, ister istemez hem Türk halkında, hem de Türkiye’ye gelen ve gelmek isteyen turistlerde güvenin zedelenmesine neden oldu.

Dünyada covid-19 yokken de, turistler tehlikeli bölgelere tatile gidebiliyordu. Gidiyordu da. Çünkü orada bu tehlikelerin olduğunu o ülkeler saklamıyordu. Turist bilerek gidiyor ve ona göre tedbirlerini alıyordu. Gittiği ülkeye de bu nedenle güveniyordu.

Türkiye’de ise sayılar uzun süre herkesten saklandı. Daha sonra da gerçek sayılar açıklandı. İnsanlar kendisini kandırılmış hissettiler. Eğer gerçek rakamlar ilk günden itibaren açıklanmış olsaydı insanlar daha tedbirli olurdu. Turistler o zaman ne olduğunu bilerek ülkemize gelirdi.

Halbuki birçok uzman aylarca gerçek rakamların bu olmadığını bağırıp durdu. Ama seslerini duyuracak medya sayısı yok denecek kadar azdı. Tüm medya sus pustu. Gerçeği yazamadı.

Sadece medya mı suçlu? Sivil toplum örgütleri de en az medya kadar suçlu. Çünkü onlarda seslerini çıkarmadı. Çıkaran birkaç sivil toplum örgütü lideri ise tehdit edildi. Susturulmaya çalışıldı.

Turizm Ağustos’ta tam da düzlüğe çıkarken turizmciler bu konuda ne yaptı?

Hiçbir şey. Tüm sivil toplum örgütleri ‘’Bizde Güvenli Turizm Sertifikası var. Güvenle gelin’’ mesajı verdi. Covid-19 ile ilgili gerçek sayıların açıklanması, insanların güveninin yok edilmemesi gerektiği konusunda ses çıkmadı.

Tek ses çıkaran Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) oldu.

SAYD’ın Genel Sekreteri Mehmet Gem, Sağlık Bakanlığının gerçek sayıları açıklamasından birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Salgınla ilgili verilerin açıklama şeklinin turizm sektörünün geleceği için çok önemli olduğunu söylemişti.

Gem, açıklamasında “Türkiye’nin salgın sürecine yönelik açıkladığı verilerin korona virüsle olan mücadelemize inanıp gelecek sezon ülkemizi tercih etmeyi planlayan turistler açısından çok önemlidir. Sağlık Bakanlığımızın salgınla ilgili verileri açıklama konusunda uluslararası kriterlere uygun davranarak hem ülkemizde ve hem de yolcu karşıladığımız pazarlarda güven yaratacak ortamı sağlamalıdır” demişti.

Gem, bunu söylerken 2021 yılı turizmini düşündü. Çünkü gerçek rakamları açıklamak kuşkusuz Türkiye’ye turist gönderen ülkelerde kaybedilen güveni tekrar sağlamaya olanak verecek, erken rezervasyon döneminde ülkemize yönelik satışlara ciddi katkı sağlayacaktı.

Sanki Sağlık Bakanlığı bunu duymuş gibi aradan bir veya iki gün geçmeden gerçek rakamları açıklamaya başladı.

Bu durum turizmcinin elini kuvvetlendirecektir. Çünkü gerçek verilerin verilmesi, şeffaflık ortamının sağlanması, Türkiye’ye gelmek isteyenlerin tekrar güvenini sağlamak için çok önemli, bir adımdır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Turizmciler, gerçek verilerin ortaya çıkması ile 2021 yılı yaz sezonu için turist gönderen ülkelerle daha rahat görüşebilme, onlarla pazarlık yapabilme ortamı bulabilecekler.

Şeffaf olmazsak turist gelmek istemez. Turiste güven vermeliyiz ve güven ortamını yok etmemeliyiz.

Mehmet Gem’in dediği gibi ‘’Turizme ve sağlığa siyaset üstü bakılmalı ve sektöre zarar verecek politikalardan kaçınılmalıdır.’’

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found