SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Turizmde umutlar Temmuz ayına kaldı
Antalya Ekspres

Turizm sezonu 'Nisan’da açılıyor' dedik, olmadı. 'Mayıs’ta açılacak'' dedik, olmadı. 1 Haziran’da açılacak umutları var ama görünen o ki yine olmayacak.

Rusya'nın 1 Haziran’da Türkiye'ye uçuşları serbest bırakması bekleniyordu. Çünkü pandemi nedeniyle Türkiye'ye uçuşlara kısıtlama getirilmişti. Her ne kadar Rusya 'pandemi nedeni ile kısıtlamalar uygulanıyor' dese de bunun siyasi olduğuna Rus vatandaşları dahi biliyor ve buna inanıyor.

1 Haziran tarihine çok az bir zaman kaldı ama Rusya konusunda somut bir gelişme yok. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Rusya'ya gitti ve işin çözümü için adımlar attı. Ancak Rus tarafı ''Gelip görelim. Gerçekten pandemide düşüş var mı? '' gibi kelimeler ederek durumu sürüncemede bıraktı.

Rus heyeti ne zaman gelecek belli değil. Nasıl bir karar alması bekleniyor belli değil.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Türkiye'nin Kırım konusundaki açıklamalarını eleştirdi. Kırım konusundaki rahatsızlık olduklarını açık açık belli etti.

Görünen köy kılavuz istemez. Çok ekstrem bir şey olmazsa, Rusya turizminin Temmuz’dan önce açılması beklenmiyor.

Ama iki ülkenin Cumhurbaşkanları konuşur ve sorunları çözerlerse Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı uçuş kısıtlaması Putin'in iki dudağından çıkacak söze kalır. Bir günde Türkiye'ye tüm uçuşlar açılır.

Eğer Rusya uçuşları serbest bırakılmazsa Türk turizmcinin işi gerçekten zor olur.

Neden? Çünkü Avrupa, Rusya ve BDT ülkeleri kadar hızlı reaksiyon gösteremiyorlar. Batı Avrupa pazarı şu an için pek umut vermiyor. Bazı olumlu gelişmeler var ama çok yavaş ilerliyor. Doğu Avrupa'da kıpırdamalar var. Az da olsa turistler geliyor.

Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri aşılarını tam yaptıranlara seyahat serbestliği getirecek. Ancak aşılanan kişi sayısı çok fazla değil. Bir de aşılananların kaçta kaçı potansiyel müşteri.

Belirsizlikler sürüyor. Turizmci de bu belirsizlik içinde ne yapacağını şaşırmış durumda.

1.5 yıldır doğru dürüst iş yapamayan turizmcinin borcu birikti. Eğer işler açılmazsa biriken borçlar ödenemeyecek hale gelecek. Bu da iflasları, el değiştirmeleri beraberinde getirecek.

Bu nedenle turizmci Avrupa, Rusya ve İngiltere pazarlarının açılmasını dört gözle bekliyor. Çünkü turizmcinin adeta son umudu bu pazarların açılması.

Pandemiyi en kötü bir biçimde yaşayan ve bunun sonucunda da tam kapanan turizmdeki rakiplerimiz İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi ülkeler şu anda tam açılmayı tartışıyor. Avrupalı turistler bu ülkelerin plajlarını doldurmaya başladı. Bu ülkeler turiste ''ya aşı olacak ya da test'' diyor.

Buna rağmen turistler gidiyor.

Türkiye'de ise belirsizlik hakim. Turistlere her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Testsiz kabul ediyoruz ama gelen turist sayısına bakarsak adeta attığın taş ürküttüğün kuşa değmiyor.

Bu gidişle turizmci Haziran ayını da kaybediyor. Umutlar yine erteleniyor.

Umutlar Temmuz ayına kaldı. Turizmcide belirsizlik hala sürüyor.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found