SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Usulca turistin yanına sokuldum
Antalya Ekspres

 

 

Evet; turizm Türkiye'nin vazgeçilmezi, aynı zamanda da ekonomimize büyük katkı sunan bir sektördür.

Sadece Türkiye değil, tüm dünya bunun bilincine vararak turizme yönelik özel adımlar atıyor.

Pandemi döneminde bir hizmet sektörü olan turizm, en fazla zarar gören sektörlerin başında geldi. Ülkeler ne ülkesine turisti kabul edebildi ne de bir yere vatandaşlarını gönderebildi.

Ama turizm sektörü yaklaşık 1.5 yıldır kazanç elde edemez, personeline dahi bakamaz hale geldi. Türkiye'de Kısa Çalışma Ödeneği ile işletmeler hiç olmazsa personelinin bir kısmını elinde tutabildi.

Pandemide ise en önemli etken aşı. Ülkeler bu nedenle aşılamaya büyük önem veriyor. Bu nedenle de aşı pasaportunu devreye sokmaya hazırlanıyorlar.

Peki Türkiye ne yapıyor?

Türkiye 15 Mayıs’tan itibaren birçok ülke vatandaşlarına geldikleri takdirde test zorunluluğunu kaldırdı. Kaldırılan ülkeler arasında Ukrayna da var. Ukrayna'da vaka sayıları bizden az değil. Ama biz onları testsiz kabul edeceğiz.

Evet şu anda Ukrayna dışında Türkiye'ye gelen ülke sayısı bir elin parmakları kadar az. En çok turist Ukrayna'dan geliyor. Test olduğu halde Ukranya'dan gelişler sürüyorsa neden vaka sayılarının yüksek olduğu Ukrayna gibi ülkelerden gelenlerden test istenmiyor?

Hiç olmazsa orada da vaka sayıları azalana kadar test istenmeye devam edilebilirdi.

Ukrayna'dan gelecek turistler virüs taşımayacak mı? Bu virüsün diğerlerine bulaşma riski yok mu?

Otelcileri, turizmcileri duyuyor gibiyim. Bu satırlara kızıyorlardır. Ancak testsiz turistlerin kabul edilmesi sonucu vaka sayılarımız yeniden artarsa, o zaman en çok güvendiğimiz yaz turizmini de kaybetmez miyiz?

Hızlı testler var. Bir dakikada sonuç alınıyor. Bu testlerin ücreti de yüksek değil. Hiç olmazsa havaalanlarında riskli ülkelerden gelenlere hızlı test yapılamaz mı? Bu testlerin ücretini de biz ülke olarak karşılayalım. O zaman hiç olmazsa virüs olan kişiler ayıklanmış olur ve turistlere daha güvenli bir tatil ortamı sunulur.

Dedim ya; artık her şey aşıya bağlı. Özellikle Avrupa ülkeleri aşısız ne turist kabul etmeyi ne de turistleri göndermeyi düşünüyor.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da Almanya ziyareti sırasında, Türkiye'nin aşıya verdiği önemi göstermek için ''Biz turistin gördüğü herkesi aşılayacağız'' demişti. Tabi bu tepkilere de neden oldu.

Aslında bakanın söylediğinde ters bir durum yok. Turistin havaalanına gelip, oteline giderken ve tatil yaptığı oteldekilere kadar tüm çalışanların aşılanmaya başladığını ve hepsinin aşılanacağını söyledi.

Ama bu söyleniş tarzı itibariyle farklı yöne çekildi. Sosyal medyada ''Usulca turistin yanına sokuldum. Merhaba dedim'', ''Aşı olmak isteyen turiste Merhaba deyin'' diyerek espriler yapılmaya başlandı.

 

Doğru olan, tüm vatandaşların bir an önce aşılanmasıdır. Ancak yaz geliyor. Turizmin en hareketli günlerine az kaldı. Turizmde turiste hizmet verenlerin bir an önce aşılanması gerekiyor.

Aşılanmak için usulca turistin yanına yaklaşmak gerekmemeli.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found