SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Antalya turizmi destek bekliyor
Antalya Ekspres

Antalya turizmi can çekişiyor. 2019 yılının ilk 5 ayında 3,3 milyon turist gelmişken bu yılın ilk 5 ayında gelen turist sayısı 747 bin oldu. Rusya’dan son 2 ayda bir tek charter uçağı inmemiş. Geçtiğimiz yıldan bu yana pandemi nedeniyle 220 bin turizm çalışanı işsiz kalmış. Binlercesi ise kısa çalışma ödeneği olarak verilen 1000-1500 liralar ile kıt kanaat yaşıyor. Yakın çevrem turizmden geçindiği için biliyorum. Çok sayıda üst düzey yönetici turizmi bıraktı başka işlerle geçimini sağlamaya çalışıyor. Aralarında otel genel müdürü, satış müdürü, baş aşçılar olmak üzere kamyonla nakliyatçılığa başlayanlar, hırdavat dükkânı açanlar, seracılık işine girenleri biliyorum.

Kongre ve toplantı turizmi deseniz iflas bayrağını çekti. Organizatör firmalar devletin suni teneffüs desteği ile ayakta kalmaya çalışıyor. Hepsi kongre ve toplantıların serbest bırakılacağı günleri bekliyor. Bu sektöre tedarik hizmeti veren binlerce esnaf piyasadan elini ayağını çekti. Ses düzeni kuran, sanatçı getiren, turist taşıyan, en küçük esnaftan en büyük şirkete herkes ne yapacağını şaşırmış durumda.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın Kundu bölgesinde yüzlerce dükkân siftah yapmadan kepenk indiriyor. Turizmin o sıcak günlerinde ışıl ışıl, cıvıl cıvıl olan Kundu’da yaşam akşam 6’da yerini sessizliğe bırakıyor.

Rus pazarından bu yaz umutlu olan yok gibi. Vaka sayılarının 60 binlerden 7 binlere düşmesine ve aşılama oranının artmasına karşın Rusların Antalya’ya gelmemesinin sağlıkla ilgisi olmadığını savunanlar gibi, konunun siyasi olduğunu düşünenler de mevcut. Rusya’nın uçuş yasağı kararı ise bu sezonun en büyük hayal kırıklığı olarak gösteriliyor. Bugünlerde Rusya’dan en az 20-30 uçuşun Antalya semalarında görünmesi gerekirken tek bir charter uçuş gerçekleşmedi. Yasağın 21 Haziran’a uzatılması konusuna gelince konunun sadece koronavirüs olmadığı ortada. Ne olursa olsun Antalya’da turizm son çırpınışlarını yapıyor.

Pandeminin turizme etkisine sadece Antalya’nın meselesi olarak bakmak yanlış. Türk turizminde en fazla döviz getiren il Antalya’dır. Ülkede cari açığı azaltan en önemli itici güç Antalya turizmidir. Dolayısıyla sıkıntı ülke ekonomisini de etkilemektedir. Antalya ekonomisi ticaret, tarım ve turizmle kalkınmaktadır. Turizm istihdamda 3’üncü fakat gelirde 1’inci sıradadır. Antalya turizminde istihdam ve gelir azaldığı sürece bunun etkileyeceği sektörler de sıkıntıya düşmektedir. O nedenle Antalya turizmi bir devlet politikası olarak destek görmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found