SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Münir Nurettin Selçuk
Antalya Ekspres

‘Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın’, ‘Kalamış’, ‘Aziz İstanbul’, ’Endülüste Raks’, ‘Söyle Sevgili’, ‘Rindlerin Ölümü’, ‘Sen Şarkı Söylediğin Zaman’ gibi Türk Sanat Müziği’ne damga vurmuş eserlerin bestecisi ve yorumcusu Münir Nurettin Selçuk’u 40’ıncı ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Sesinin güzelliği 10 yaşında fark ediliyor. Fakat ailesi onu Macaristan’a ziraat tahsili yapmaya gönderiyor. Bir röportajında Türk Müziği aşkı ağır bastığından ziraat kitabını açamadan tahsilini yarım bırakıp ülkesine döndüğünü söylüyor. Fransa’da müzik eğitimi alıyor ve daha sonra Osmanlı Sarayına ısmarlama müzik yapan Mızıka-i Humayun’a alınsa da buradan ayrılıyor ve 1923 yılında Atatürk’ün kurduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na geçiyor.

Türk Sanat Müziği’ne ilkleri getiriyor. Fraklı konser veriyor, Türk Müziği’nde farklı bir ekol kuruyor. Yine farklı formlarda 100’ün üzerinde beste yapıyor. Solo konserler başlatıyor. Mevlana’dan Cahit Sıtkı Tarancı’ya, Şeyh Galip’ten Ümit Yaşar’a, Ahmet Paşa’dan Yahya Kemal’e ünlü şairlerin şiirlerini besteliyor. Sanat dolu 81 yıllık yaşamında iki evliliğinden üç çocuğu oluyor, Timur, Meral ve Selim Selçuk. Münir Nurettin Selçuk, 27 Nisan 1981’de aramızdan ayrılıyor.

Timur Selçuk’u da geçtiğimiz yıl kaybetmiştik. Sanat ağacından yapraklar düşüyor. Babası gibi her zaman dillerde olan ölümsüz eserler bırakan Timur Selçuk, 2018’deki ‘Timur Selçuk 50’nci Yıl Gecesi’nde Türk Müziği’nin unutulmaz ismi babası Münir Nurettin Selçuk’un ‘Aziz İstanbul’ adlı şarkısını seslendiriyor, Timur Selçuk’a kızı Mercan Selçuk sema gösterisi ile eşlik ediyordu. ‘İspanyol Meyhanesi’ ve ‘Bir Tatlı Huzur’ şarkısından sonra Timur Selçuk izleyicilerin alkışlarla katıldığı ‘Güneşin Sofrasında’ adlı eser ile konserin finalini yapıyor, konserden ağlayarak çıkanlar oluyordu.

O konserden sonra bir gazeteci Timur Selçuk’a  “Bu işin sırrı nedir?” diye soruyordu. Timur Selçuk’un verdiği cevap bugün iki şarkı ile popüler olanlara ve onları popülerlik sunaklarına oturtanlara da bir cevap niteliği taşıyordu:

“Kendimi geliştirmeye devam herhalde. Babam Münir Nurettin Selçuk’tan aldığım ilham, annem Şehime Erton’un sanatın sağlıklı devamı konusundaki öğüdü. Müzikle, sanatla iç içe yaşam. İnsanlar beni, şarkılarımı beğenmese de, siyasi görüşüm hoşlarına gitmese de, ‘Bu adam dürüst ve namuslu bir insandır. Dolayısıyla kültürümüzün bir parçasıdır, o bizim için önemlidir, değerlidir’ derler. Bunu düşündürebilmek çok önemlidir. Popüler olduğun zaman şarkını dinlerler, sonra unuturlar. Bende öyle olmadı çok şükür.’

Mekânları cennet olsun...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found