SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Nasip!
Antalya Ekspres

Antalya Ekspres gazetesinde yazmaya başlarken  ‘Aman onu bunu eleştirme, sen çiçek böcek yaz’ diyen olmadı. Çiçek, böcek, şiir, anı, an yazarak da eleştirebiliriz çok şükür! Yine de, at izinin it izine karıştığı bu topraklarda ne olur ne olmaz diyerek ben an ve anıları yazmaya devam edeyim. Konumuz da nasip olsun!

 

KEDİ VE YAVRU KUŞ!

Dikenli tellerle örülü evin bahçesine nasıl girdi anlayamadım.  Gözlerini bir noktaya dikmiş, ağır adımlarla bir şeye yaklaşıyordu. Birden zıpladı, ön ayakları ile havalanmak üzere olan bir kuşu yakaladı ve kafasını ağzının için aldı. Bu bir yavru kuştu. Bahçeye ufak ekmek kırıntıları atmıştım yesinler diye. Kedi, ağzında tuttuğu kuş ile yüksek dikenli tellere sıçrıyor fakat o tellerin arasından dışarıya atlayamıyordu. O sert dikenli teller canını yakıyordu.

Yavru kuşun o cansız bedenini kuşun ağzında görmek beni çok üzmüştü. Kedi bir bana bakıyor, bir o yüksek dikenli tellere... Her çabası başarısızlıkla sonuçlanıyordu. Ağzında tuttuğu yavru kuşun cansız bedeni sallanıp duruyordu. Bahçe kapısını açsam belki açık kapıyı fark edip kaçacaktı ama bunu ona ceza olsun diye yapmamıştım. Tellere tırmanıyor, tepeye çıkmayı başaramıyor, tekrar tekrar yere çakılıyordu. Gözleri de bende! Bir müddet bu böyle devam etti. Sonra bahçe kapısını araladım. Açık kapıyı fark etti, kaçıp gitti.

 

TİLKİNİN GÖZÜ KÜMESTE KALDI!

Köy yaşamına başlayan arkadaşım kiraladığı o tarlaya ne bulduysa ekmiş. 60-70 tavuk ve horozluk kümes de kurmuş. Fakat gel gör ki tavuk, horoz sayısı birer ikişer azalıyor. Nöbete yatmış. Gündüz gözüyle bir tilkinin kümese yanaştığını görmüş. Bu tilki pervasız, gündüz avlanıyor. Neyse, arkadaşım tilkiyi ürkütmeden arkasına dolanmış. Amacı onu oradan uzaklaştırmakmış. Ve onu kovalamış. Fakat tilkinin kaçarken arada durup kümese bakışı arkadaşımı çok üzmüş. Diyor ki “Belki yavruları vardı, belki ana bir tilkiydi. Gözlerime yaş doldu. Keşke dönse de ona bir şeyler versem. Biz insanlar çok benciliz. Doğayı kendi döngüsüne, işleyişine bırakmıyoruz. Müdahale ediyoruz.”

O yavru kuş nasibini orada arıyordu. O da başka bir canlıya nasip oluyordu! O tilki nasibini kümeste arıyordu, nasibi çıkmamıştı!

Hayat döngüsü böyle kurulmuş.

Ne diyelim ‘herkes nasibini yer’...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found