SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Expo'yu kurtarmak
Antalya Ekspres

Antalya'da yapılacağı dillendirilmeye başlandığı günden itibaren 'kutsal' ilan edilen, değil eleştirmek, olumsuz iki laf edenin hain edildiği Expo'nun hallerini bugün tüm Antalya oturduk seyrediyoruz.

Artık yazılanlar, konuşulanlar kimsenin şeyinde de değil. Çünkü Expo kimsenin umrunda değil. Cami avlusuna bırakılan çocuk gibi ortada kalmış. Devlet de Tarım İl Müdürlüğü’nün kucağına vermiş, zoraki analık/babalık yaptırıyor.

Dev bir alan, milyonlarca ağaç, bitki... Havuzlar, kongre salonları, kulesi, müzesi, teknoloji merkezleri, restoranlar, amfi tiyatrolar, sergi binaları, su değirmenleri ve de ülke bahçeleri.

Açıldığı sene 5 binin üzerinde kadrosu olan Expo, bugün belki de bütçesi bile olmayan bir sistemin ortasında bocalıyor. Bildiğim kadarıyla 400 kişilik bir ekip Expo'yu kurtarmak için uğraşıyor.Elektrik, su ve personel giderlerini kurtarmak için kuruluş amacının dışında ne yapacağını bilmeden debeleniyor.

Daha Antalya'ya bu Expo hayalini koyarken hiç kimse böyle bir son düşünmemiş, aklına bile getirmemişti. Yüzlerce ülkenin bahçesi olması planlanan Expo'da bugün, birkaç lokanta, kebapçı  ve  düğün salonu kaldı.

Biz topun ağzına Tarım İl Müdürlüğü’nü verdik ama onların yapacağı bir şey yok. Ankara tüm fonları kapatmış, il müdürüne de demişler ki bizden para isteme ne yaparsan yap.

Bu kadar geniş bir arazinin sulanması büyük para. Elektrikçi kapıdan içeri girse borçtan şarteli kapatacak, Aksu Belediyesi çöpü toplamaz, Büyükşehir sinekleri ilaçlamaz. Kapının ağzına kadar tramvay yaptılar kimse gitmez.

Turizm için alternatif bir proje dedik turizmci havalimanı ile otel arasında gidip geleni saymakla meşgul umurunda değil.

Oysa Antalya'nın Doğu kapısı girişinde muhteşem bir görsel var. Antalya'da turizmin çeşitlenmesi için bir potansiyel, umut var. Burasının kurumasına hiç kimse seyirci kalamaz, kalmamalı.

ODTÜ bahçesinde kesilen ağaçlar, Kaz Dağları’nda katledilen doğa bizimse yarın Expo'da kuruyacak olan ağaçlar, çiçekler de bizim. Burnumuzun dibindeki bu yeşilliğin kurumasına göz yumamayız.

Unutmadan, EXPO, Cumhurbaşkanlığının himayesinde bir kuruluştur.  Önce Cumhurbaşkanı’na bağlı tüm kurum ve kuruluşlar elini taşın altına koyacak.  Sonra ilk kuruluşundaki konseyde kimler varsa onlar. Hiç kimse iki satırlık açıklama ile bu vebalin altından kurtulmaya çalışmasın. Hemen harekete geçin...

Kutsal ilan ettiğiniz Expo'yu kurtarmak için çok geç olmadan...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found