SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Hangisi doğru...
Antalya Ekspres

Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığım televizyon kanalının arşivinde siyah beyaz Yılmaz Güney filmleri buldum. Bir Çirkin Adam, Kurşunların Kanunu, Belalılar, Yaralı Kartal, Dağların Oğlu...

Pazar günleri için muhteşem bir nostalji saati yarattık televizyonda. Birkaç hafta sonra  tahminlerimizden öte bir seyirci kitlesi kazandık.

Güney’in çok eski filmleriydi. 1970'li yıllarla birlikte yükselen sol rüzgarlarla paralel olarak siyasallaşan bir Yılmaz Güney daha sahnede değildi bu filmlerde. Yılmaz Güney daha kabuk değiştirmemiş,  O'nun edebi yönü ortaya çıkmamıştı.

Konyalıların Yılmaz Güney'e karşı olağanüstü bir sevgisi vardı. Sürgün yıllarında Kabadayı Miço Mustafa'nın yanına takılan Güney'i, Konya sokaklarında her gün görmek mümkündü. Dolav 'a takılırdı. Birkaç filminin senaryosu da bu sokaklardan çıkmıştı.

* * *

Birkaç hafta sonra hiç unutmam, televizyonda Yılmaz Güney'in Kızılırmak/Karakoyun filmi dönüyor telefonum çaldı, arayan patrondu.

'Ne oynuyor televizyonda?'

'Film...'

'Kimin filmi?'

'Yılmaz Güney'in’

'Kaldırın. Yerine müzik koyun!'

Yanında aldım soluğu. Aslında takılmazdı böyle şeylere. Karşı düşüncelere, sanata sanatçıya saygılı bir insandı. Televizyonun rengarenk olması gerektiğini her düşünceye açık olmasını isterdi.

Ofisine gittiğimde kimlerle karşılaşacağımı tahmin ediyordum. O, ceset torbası imalatçısı faşist adam patronun yanında görevini yapmanın pişkinliğiyle oturuyordu.

Ben gelinceye kadar gerekli hava yaratılmıştı.

Benim Yılmaz Güney filmleri ile televizyonda devrimci ve sosyalist bir algı yaratmaya çalıştığıma, bunu yalnız programlarda değil haberlerde, tartışma programları için seçilen isimlerde de yaptığıma, hatta kadroların bile tarafımdan özenle seçildiğine kadar getirilmişti.

İşin sonu televizyonda bir grup faşist baskınına kadar gitti. Yine başlarında ceset torbası imalatçısı vardı.

* * *

Nereden çıktı bu yazı diye düşünüyorum. Nereden aklıma geldi bilmiyorum ama yaşadım. Gerçekten Yılmaz Güney filmlerini bulduğumda onların dediği gibi bir algı yaratmayı düşündüm mü, yoksa patronlar tarafından verilmeyen film bütçesi için muhteşem bir kaynak mıydı bu film arşivi?..

Belki de o süreçte herkes görevini yapmıştı.

Ben, yönettiğim televizyondan oynattığım Yılmaz Güney filmleri ile mesaj veriyordum.

Ötekiler rahatsız oluyor kendi güdümlerinde olmasını istedikleri bir kanalı ele geçirmeye çalışıyordu.

Aslında çok karmaşık değil ama çözmesi zaman alıyor.

Diyorum; hangi tarafta duruyorsanız sizin doğrunuz o... Ama karşınızdaki için yanlışsınız.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found