SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Turizmde değişik cepheler
Antalya Ekspres

Durduk durduk bayramdan sonra iki satır turizm yazdık fincancı katırlarını ürküttük. Dediğimizde şu; ‘Antalya'ya milyon milyon turist geliyor ama biz kent merkezinde görmüyoruz!Antalya'nın turizm politikasında bir yanlışlık mı yapıyoruz?Turizm Havaalanı ile oteller arasında kalmasın’ dedik.

‘Eğer bu memleket turizmden nemalanıyorsa biz de turizm şehri Antalya'da yaşıyorsak herkes payını alsın’ dedik.

Turizm nazik bir konu. Antalya basını da bu yumuşak karnı bildiği için her zaman hassasiyetle yanaşmıştır turizm meselesine.

'Aman Antalya turizmi yara almasın' diye gazetecilik mesleğini bile neredeyse feda eder hale gelmişizdir.

Antalya medyası görevini yapmıştır ama 600 kilometre sahil içinde irili ufaklı yüzlerce turizm tesisi biz gazetecilerin Antalya için bu hassasiyetini hiç kaale almamışlardır.

Zaten bizim için de aslolan Antalya’dır. Tesis sahipleri hiç umurumuzda değildir. Kişisel dostluklarla güçlü birliktelikler yaptığımız arkadaşlarımızı bir kenarda tutuyorum.

Onbeş yıldır Antalya Ekspres’teyim bir tek otel reklamı veren olmadı. Gazetelerimize abone olan turizmci sayısı bir elimizin parmakları kadardır.

Tüm bunlara rağmen Antalya medyası turizmci ile ağlamıştır kötü günlerinde ama turizmci ile hiç gülmemiştir.

Derdim yeni bir tartışma konusu yaratmak değil.

Antalya'ya milyon milyon turist geliyorsa otelciler kazandıkları parayı koyacak yer bulamıyorlar diye düşünmeyin. İşin aslı öyle değilmiş. Benim yazılarım üzerine Barış Balcı isimli arkadaş, yapılan turizmin çok akıllıca olmadığını anlatan bir yazıyı sevgili Emin Altıner'e göndermiş o da bana gönderdi. Buyurun hep birlikte okuyalım...

''Bunlara gerizekalıdediğimde bana kızıyorlar, ya şimdi olayı kısaca anlatacağım bana hak verip vermemek sizin düşüncenizde...

Rusya'dan Antalya'ya erken rezervasyonla 20 dolara herşey dahil müşteri alıyor Rus turizm acenteleri. Velhasıl Antalya otellerinin yüzde 98'i bu şekilde acenteler ile çalışıyor.Sonuçta bu paranın 10 doları bizim otellerimize kalırken geri kalan 10 doları ise Rus turizm acentelerine kalıyor.Ülkelerindeki ekonomik sıkıntıdan dolayı İki yıldır fiyatlara zam yapılamıyor, düşününki 30 dolara müşteri bulamıyorlar Antalya'daki herşey dahil sistem otellere.Şimdi asıl konuya gelirsek bu Rus acenteleri Türk Turizm Bakanlığı’ndan uçak başına 5 bin dolar turizm teşvik pirimi ile yüzde 50 yakıt desteği alıyorlar.Üstüne havalimanı ücreti de ödemiyorlar.Her uçak ise ortalama 200 Rus turist getiriyor.Peki kişi başı otellerimize ne kadar kalıyordu? 10 dolar x 200 = 2 bin dolar, biz ne ne kadar veriyoruz bu adamlara? 5 bin dolar + uçak yakıtı!.. 

Gelelim Bodrum'a... Almanların TUI Turizm Acentesine bağlı MeinSchiff gemileri buranın limanına uğruyor,nitekim gemilerin hepsi öğlene doğru gelip akşama doğru gidiyorlar. Alman firması gemilerindeki yolcu sayısıyla isim listesini limana teslim ediyor ve getirdiği her yolcu başına Türk Turizm Bakanlığı’ndan bu firmanın hesabına 30 dolar turizm teşvik pirimi yatıyor.Eğer 2 bin 500 yolcu getirmiş ise 30x2 bin 500 = 75 bin doları cebine atıyor,fakat çoğu zaman Bodrum esnafı bu yolcuları görmüyor bile. Yine çoğu bırakın yemek yemeyi bir çay veya kahve dahi içmeden gemisine geri dönüyor.Yalnız buradaki asıl olay MeinSchiff gemileri Bodrum'dan sonra Yunan adalarına uğruyor ve Yunanistan bu gemilerden yolcu başına 27 dolar liman hizmet ücreti olarak para alıyor.Anlayacağınız Bodrum'a kısa süreli uğrayan bu gemilerin hepside aslında Yunanistan'daki liman konaklamalarını bedavaya getirmek için Bodrum'a geliyorlar.Yoksa sevdiklerinden değil yani!.. 

Özetle parayı Türkiye'den alıp Yunanistan'a veriyorlar!.

Şimdi bu gerizekalılarbirde biz turizm yapıyoruz diye övünüyorlar,halbuki yabancı turizmcilerin tecavüzüne uğruyorlar haberleri yok!..

Evet,tekrar tekrar söylüyorum bunlar gerizekalı!

Haksızmıyım? 

Haydin afiyet olsun...”

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found