SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Gençlerimizi cesaretlendirelim
Antalya Ekspres

Kıymetli Antalya Ekspres Gazetesi okurları, bundan böyle ben de Serbest Kürsü Köşesi’nde sizlerle birlikte olmaya çalışacağım. Kıymetli okurlar; bildiğiniz gibi ülkemizin en büyük ve derin yaralarından biri olan işsizlik. Özellikle de genç işsizliği konusunda oldukça kötü bir durumdayız. Gençlerimizin işsizlik seviyesi yüzde 25’in üzerinde seyrediyor. Yani her 4 gencimizden biri işsiz! Bunun yanında artık iş bulma ümidini kaybederek iş aramaktan vazgeçen gençlerimiz olduğunu düşünecek olursak bu sayı neredeyse her 3 gençten birinin işsiz olduğu anlamına geliyor.

*****

Gençlerimiz çalışmadan üretmeden ne yapacağız? Nasıl ekonomimizi istenilen seviyelere çıkaracağız? Bu şekilde güçlü bir ekonomiye sahip olmamız nasıl mümkün olacak? Gençler olmadan tabii ki gelişmek mümkün değil. Kalkınma için, ekonomik gelişme ve ilerleme için gençlerimizi bir an önce ekonomiye dahil etmek, onlardan yararlanmak en önemli vazifemiz olmalı. Bu sorunu genç arkadaşlarımıza istihdam fırsatları yaratarak çözmek yeterli değil. İşte konunun can alıcı kısmı burası! Gençlerimizi ekonomiye dahil etmek için yalnızca istihdam yaratmak değil onları girişimciliğe karşı cesaretlendirmemiz şart! Eğer bunu başarabilirsek işte o zaman ekonomik anlamda istediğimiz yere gelebiliriz.

*****

Bildiğiniz gibi dünyada artık ekonomi değişiyor. Ekonomi yapay zekaya ve dijitale yöneliyor. Yüzbinlerce turistten kazandığımız geliri, bir tek uygulama ile kazanabiliyoruz. Bugün dünyanın ticaret merkezi neredeyse ABD’de bulunan Silikon Vadisi olmuş durumda. Silikon Vadisi’nde bulunan bir şirketin değeri dünyadaki birçok ülkenin ekonomisinden daha büyük halde. Bu ve buna benzer daha pek çok örneği bugün görebiliyoruz.  Peki, biz bunu Antalya’da sağlayamaz mıyız? Aksine çok daha rahat bunu yapabiliriz. Antalya’nın bir Silikon Vadisi olsun demiyorum. Antalya Silikon Vadisi gibi bir model yaratmalı. Kent olarak buna çok uygun bir alt yapımız olduğuna inanıyorum. Önce Antalya’da bulunan gençlerle başlayıp, daha sonra Türkiye’nin dört bir yanından sonrasında dünyadan gençleri kentimize çekmeliyiz. Antalya’yı bir teknoloji üssü ve teknolojik cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Gençlerimiz burada üretmeli, eğitim almalı, çalışmalı, fikirler ortaya koymalıdır.

*****

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Bütün ümidim gençliktedir” sözünü kendimize şiar edinmeli ve Türk gençleri olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak adımlar atlamalıyız. Biz ANTGİAD olarak her zaman genç arkadaşlarımızın çalışmalarına destek olmak ve onları cesaretlendirmek için yanlarında olacağız.

Sağlıkla kalın…

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Başkanı Osman Sert

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found