SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Nerede hata yapıyoruz?
Antalya Ekspres

Aslında işin ehli tarafından bakıldığında birçok şey öngörülebilir ve biliniyor.

Büyük dost ziyaretinde, tarım ürünleri satan bir zirai ilaç bayine gitmiştim.

Çiftçinin bir tanesi küçücük bir yaprak getirdi ve ziraatçı arkadaş, yaprağa bakarak tam yarım saat konuştu.

Kendisine ‘Sanırım yaprağın üzerinde bir şeyler yazıyor ama ben orada bir şey göremiyorum’ demiştim. Sonra anladım ki, adam ehil olduğu için geçmişteki tecrübe ve bilgi birikimi ve öngörüsü ile konuşmuş.

Gerekli ürünleri yazdı ve çiftçiyi gönderdi.

5 yıl sonrası için bugün, güneşin hangi dakika ve saniyesinde doğup yada batacağını biliyoruz. Ve güneş gerçekten o saniyede batıyor.

Ülkemizde de, kentimizde de yaşananlar bence bu kadar basit.

Eğer ehil kişiler, uzmanlar tarafından popülizme kapılmadan, çalışıp tartışır ve öngörüde bulunursanız büyük oranda baş ağrısız ağlarsınız.

Yanlış yönetimden, yanlış projelerden bahsediyorum.

Bugün ülkenin; tarım, inşaat ve teknoloji sektöründe ne kadar büyüyeceği öngörülebilir ve bu oranda da insan kaynaklarımızı yönlendirir, teşvik edersek orta ve uzun vadeli programları yaparsak, inanın hiçbir sorun olmayacağına inanıyorum.

Buna rağmen bunca teknolojiye ve bilgi birikimine, veriye rağmen nasıl oluyor da bu kadar yanlışlıklar yapılıyor inanın anlamış değilim.

Eğer yer bilimini doğru kullanmış olsaydık, doğru planlama yapılmış olsaydı, bugün bu ülke depremi konuşmazdı.

Bugün su kaynaklarımızın kirliliği ve kuraklığı, göllerdeki suların azalmasını, tarımda susuzluğu, Düden Şelalesi'nin kirlenmesini, Marmara Denizi’nde yaşanan felaketi konuşuyor olmayacaktık.

Kültürümüz ve yapımız itibariyle iyi niyetli ama biraz da kaderci bir toplumuz.

Bunca bilgi ve birikime rağmen neden hatalar yapılıyor anlayabilmiş değilim.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Bayram Ali Çeltik

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found