SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
‘Üstü kalsın be Arif’…
Antalya Ekspres

Bayramlar vardı gülümseten, çocuk yüzlü bayramlar. Hani nerede, biz mi onları unuttuk bayramlar mı bizi unuttu. İşte yine geldi geçti dokunmadan, varlığını bile hissettirmeden. Sadece arkasından baktık kaldık, bir veda bile edemedik. Ama siz çocuklar, güzel günler göreceksiniz güneşli günler göreceksiniz. Çocuk yüzlü bayramlar göreceksiniz.

***

Siz çocuklar ne kadar mutlusunuz acaba? Neler istiyor neler bekliyorsunuz biz büyüklerinizden? Sizin dünyanıza gerektiği gibi girebiliyor sizi anlayabiliyor muyuz? Peki, yeterince tanıyor muyuz sizi, yoksa yaşam denen bu hengamenin içerisinde sizi göz ardı ediyor da sizi çocuk yerine bile koymuyor muyuz? Ahh bir de sizi duyabilsek.

***

İşte bayramı bayram gibi yaşamayan bir avuç çocukla birlikteyim. Mekan mı bizim Kaleiçi Sokağı. Kimi boyuna göre bir davul almış eline, bayram şekeri için vuruyor tokmağı. Bir grup çocuk da, ne bileyim 9-10 yaşlarında az çelimsiz kocaman kara gözlerinde sanki bayram coşkusu pek de yok gibi. Öylesine sağa sola savruluyorlar.

***

Kara kuru bi oğlan çocuğu da elinde karton kutudan bozma, derme çatma bir ayakkabı boyama kutusu. Mesaiye başlamış bencileyin. Boya kutusunun önünde duruyorum sevinerek bakıyor ‘boyimmi’, ‘ee hadi boya bakalım’. Adı Arif. Boyalarını çıkarıyor, fırçasını eline alıyor, merak ediyorum o kocaman fırça Arif’in çelimsiz ellerine sığacak mı? Büyük bir ciddiyetle işini yapıyor kendinden emin. O ayakkabımı boyuyor, ben de onu ve yanındaki arkadaşlarını izliyorum. Arif okula gidiyor mu acaba, kaçıncı sınıf, online eğitim alabiliyor mu?

***

O fırçasıyla boyasıyla debelenirken, ben bilmediğim tanımadığım Arifleri düşünüyorum. Çocuk istismarlarını düşünüyorum, onların hayatlarını karartan insanlıktan nasibini almamış insancıkları düşünüyorum…

***

Arif işini bitiriyor, ben de parasını veriyorum. ‘Ama bu paranın üzeri bende yok’ diyor. Çocuk yüreğinin saflığı ve dürüstlüğü ile. Yoksa üstü kalsın be Arif.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found