SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Beka meselesi!
Antalya Ekspres

Meseleye, mesele olarak bakılması ve incelenmesi gereken ve de acil çözüm gerektiren bir sorun ‘Ev Gençleri’. Açılımı, işsizlik nedeniyle evde oturan gençler! Maalesef çok acı bir tablo ile karşı karşıyayız. İnanılmaz mutsuz bir gençlik var sokakta. Ne yapacağını, ne yaptığını bilemeyen kabına sığamayan bir gençlik. Nereye gidiyor bu genç işsizliği? Beka meselesi olarak incelenmesi gerekmiyor mu sizce?

***

 

Evet, tam da terim bu ‘ev gençleri’. Pandemiyle birlikte yaşamamıza giren pek çok sözcük ve cümlelerden biri. Üretmen, ekonomiye katkıda bulunmak yerine yüzüne kapanan kapılar nedeniyle kendini eve kapatan gençlik. Artık iş bulma umudunu da yitirmiş, gelecek kaygısı ile mücadele eden gençlik.

***

Aslında dünün bugünün getirdiği bir sorun değil. Özellikle son beş yıl veya daha fazla süredir yaşıyor işsizliği bu gençlik. De, pandemi ile katlandı da katlandı. Hiç dikkatinizi çekiyor mu; günün mesai saatlerinde cadde ve sokaklar ne kadar kalabalık. Özellikle de genç kuşak, mutsuz ve çaresizce dolanıyor. Ya da bir kafede bir araya gelmiş sorunlarına sohbet ile çözüm arıyor. Çoğu da, yaşadığı umutsuz tabloyu internette birbiriyle paylaşıyor. Yok olmayı göze alamıyor, sindiremiyor. Ama gençlik enerjisini evin dört duvarı arasına hapsediyor. Ev gençleri umutsuz ve mutsuz. Haberiniz var mı ola?

***

Onların suçu mu? Kesinlikle hayır. Gençlere istihdam yaratamayan, onların hayallerini yarı yolda bırakan sistemin suçu değil mi? Çözüm üretemeyenlerin suçu değil mi?

***

Ülkeyi yönetenler, gençlerin yaşadığı bu çaresizliği beka meselesi olarak incelememiz gerekmiyor mu? Meseleye, mesele olarak bakmamız mesela. Liyakat sahibi, iş bulamayan ve sürekli yurt dışına gitmeyi düşünüp planlayan, avucumuzun içinden kayıp gitmeye çalışan bir gençlik var. Ülkenin geleceği açısından, çok ürkütücü değil mi? Bu nitelikli gençlerin, geleceklerini ellerinden almak, onları çaresiz bırakmak, Genç işsizliği nereye gidiyor beyler?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found