SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
Bize her gün bayram!
Antalya Ekspres

Hani ‘sözüm meclisten dışarı’ diyeceğimde de. ‘Keşke’ demekle yetiniyorum. Ve de tüm olumsuzluklara rağmen, günlerimiz bayram huzuru içinde geçsin diye diliyorum. İşte bayram arifesindeyiz. Yılın ilk dini bayramını kutlayacağız. Bayramı telaffuz etmek bile heyecan veriyor değil mi? Özellikle de emekliler pek bir heyecanlanmıştı.

Ama emeklinin görüp göreceği bayram ikramiyesine yapılan zam, yüz lira olunca, heyecan meyecan kalmadı.

Geriye hayal kırıklığı. ‘Nasıl olsa bize her gün bayram’ serzenişi.

***

Sabırlıdır emekli kesimi. 3 yılın sonunda ikramiyeye gelen yüz liralık zam, enflasyonun altında eriyip gitse de. Ne oldu ikramiye, sağ cepten girdi sol cepten ‘eyvallah’ deyip çıkıp gitti. Kira, fatura, bayram alış verişi falan derken zamlı ikramiye sıfıra sıfır oldu. Geriye ‘hayali alemde tasvir-i cemalin eğlendirir beni bir çok emelle’ kaldı. Mütekaitlerin bugünkü ruhsal durumu bu. Hayal kurmak, o da parayla değil ya. Parayı, zammı, enflasyonu bir yana atalım. Bu günlerde bize bulaşmasın. Bayram haftasındayız. Bayram sonrası görüşürüz.

***

TÜİK Nisan enflasyonunu açıklamış. Pek de iyi yapmış. Sürpriz mi yani. Ne olmuş, enflasyon yüzde bilmem kaç rakamıyla rekor kırdıysa. Gıda fiyatlarındaki artış yine enflasyonun üzerindeyse. Mevsimine rağmen sebze, meyve fiyatları hala düşmediyse. Zengin ile fakir arasındaki makas her geçen gün açılıyor, uçurum derinleşiyorsa. Ne olmuş yani!

***

Tam kapanmada yaşanan semt pazarları kaosu, çiftçinin zararını katlamış. Hale gelen ürün, açılamayan semt pazarı nedeniyle çürümeye yüz tutmuş. Antalyalı üretici, tarlasından kaldırdığı tonlarca ürünü dökmüş. Kurda kuşa yem yapmış. Eh sonunda bir karar çıkmış, kapanma süreci içerisinde haftada bir gün semt pazarları açık olacakmış. Yani 2 kez. Peki, bu üreticinin kaybını, tarladan çöpe giden ürünün zararını karşılar mı? Hadi canım sende.

***

Bakınız, salgında bile kiralar yerinde durmadı. Ve dahi, kiralara yüzde 13.70 zam geldi. Haydi buyur. Mayıs ayında kira sözleşmelerini yenileyecek olan kiracı, yüzde 13’ün üzerinde fazla kira ödeyecek. 17 gün kapanma sonunda işyerinin kira sözleşmesini yenilecek olan esnafın derdi çok büyük. Ama biliyoruz ki; esnaf acıya bal eylemede çıraklıktan ustalığa terfi etti’.

***

Ve de aşılama. Ona hiç dokunmayalım. Korona’yı nasıl olsa Allah’a emanet ettik. Ne derler, ‘akılla izah edilemeyen mizahla izah edilirmiş’. Bize şu günlerde dokunmayın bayram geldi…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found