SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
Fena karışmış!
Antalya Ekspres

Evet, çarşı pazar fena halde karışmış. Nedenlerine gelince, mevsim sonu indirimli satışlar başladı malumunuz. Ehh önümüz Ramazan, vatandaşın ramazan alışverişleri derken çarşının da pazarın da fiyat dengesi tepe taklak olmuş. Kılık kıyafette ‘bir alana bir bedava’, gıda ürünlerinde ‘ortadan gelme yandan geç’ misali. Hadi gelin bir çentik de biz atalım.

***

Mevsim sonu indirimleri başladı diyemiyorum, zaten sezonun başından bu yana vardı. Şimdi dampingler var. Yasal mı değil mi? Esnaf kafasına göre mi takılıyor bunu da sorgulamanın pek bir alemi yok galiba. Zira esnaf aylardır salgın nedeniyle kapandı kaldı. Ekonomik açıdan ‘bıçak kemiğe dayandı’. Tüketicinin deseni tüketecek gücü kalmadı. Ne yapsın esnafın küçüğü? Bastı dampingi ‘bir alana bir bedava’ dedi. Yüzde 50 indirim, vitrinin camına yapıştırdı. Vitrinler rengârenk bahar gibi. Çarşı mağazalarında indirimli satış şenliği başladı bile.

***

Hani birileri anlamakta zorlanır ve ‘sezon başındaki aldatan indirimiydi’ ‘etiket oyunu muydu’ diye sorgular ya. Gidelim AVM’lerdeki firmalara. Onların farkları farkındalıkları, marka ürünler satan kocaman mağazalar olmaları. Bu marka ürünleri satan albenili mağazalar da, mevsim sonu indirimlerini sezon başında başlatmışlardı. Kapı girişlerine koydukları tabelalar ile yüzde 50’lere varan indirimli satışların duyurusunu yapıyorlardı. Hadi soralım şimdiki mevsim sonu indirim ne? İndirimin indirim mi; karekökü gibi. Sorgulanması gereken, indirimdeki ürünün gerçek fiyatı nedir; yapılan indirim bir etiket oyunu mu? İndirimli satışlar amacı dışına mı çıkıyor? Onu da yetkililer araştırsın.

***

Çarşı Pazar karıştı dedik ya. Karışan fiyat etiketleri elbette. Giyim kuşamda bir alana bir bedava derken, gıda ürünlerinde etiketler yaydan fırlamış ok misali. Tezgâha desturla yaklaşmak gerekiyor. Kahvaltının olmazsa olmazları zeytin, peynirden tutun da ne kadar süt ürünü gıda varsa etiketi cüzdana uymuyor. Özellikle Ramazan ayı nedeniyle alışveriş yapmak isteyen vatandaş, bir etikete bir cüzdanına bakar olmuş. Bakliyat fiyatları bile inanılmaz yükselmiş. Enflasyon sağ olsun!

***

Hal böyle olunca çarşı Pazar şenleniyor mu? Hayır, karışıyor bence. Tüketici alamamaktan, satıcı satamamaktan…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found