SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
Hapı yuttuk!
Antalya Ekspres

Konuya hemencecik gireyim ama adabıyla. İlaç sektöründe fiyat ayarlaması yapılıyor. Yok, olmadı; ilaç fiyatlarına yüzde 22 geliyor. Her yılın Şubat ayında ilaç fiyatlarına yapılan rutin zammın adı da ‘kur zammı’. Haydi, kibarca söyleyelim, fiyat ayarlaması! Bu nedenledir ki; pek çok hayati önem taşıyan ilaç, piyasada değil karaborsada. Zam haberi, stokçuların iştahını kabartınca da olanlar oluyor. İthal ilaçlar, teker teker piyasadan kalkıyor depolarda depolanıyor! Allah aşkına insan sağlığıyla oynamayın, şu salgın döneminde hiç olmazsa.

***

Şimdi efendim, döviz kurunda yapılacak ayarlama ile Şubat 28 tarihinde ilaç fiyatlarında yüzde 22’yi bulan zam yaşanacakmış. Ne diyelim tümden hapı yuttuk! Bu arada, kullanımı yaygın ve göz tansiyonu için kullanılan ilaç için SGK, ödemelere sınırlama getirmiş. Bu uygulama başka ilaçlara da, misal hayati ilaçlara da yansır mı? Yansır.

***

İddia edildiğine göre de, çoğu ilaç geri ödeme listesinden çıkarılacakmış. Bu iddiaların gerçek payı varsa, halkın ilaca ulaşımı da zorlaşacak. Bugün olduğu gibi. Tam da bu konuda eczacıların tavsiyesi ‘Sağlık hizmeti için ilaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması yerine, daha fazla ilaç kalemi geri ödeme kapsamına alınmalı. Ve sağlık sorunlarına davetiye çıkarılmamalı’ yönünde.

***

Eczaneler çok sayıda ilacı ‘yok’ satıyor. Özellikle de ithal olan ensülin (şeker), tansiyon, kalp ilacı gibi hayati önemi olan ilaçlar, depolarda bile yokmuş. Eczacılar, ‘ithal ilaçlarda sıkıntı var’ diyor. Ve de İlaç Fiyat Kararnamesi yenilendiğinde ilaçlara, kura bağlı olarak en az yüzde 15-22 oranında zam beklendiğini söylüyor. Aslında bu duruma hiç de yabancı değiliz. Yaklaşık 5-6 yıldır, yılın sonunda ilaçlar piyasadan birer ikişer yok oluyor. Vatandaş da eczane eczane dolaşıp, ilacına ulaşmaya çalışıyor. İlaç fiyatlarına zam gelmesinin ardından hemen sonra da, piyasada bulunamayan ilaçlar birden ortaya çıkıyor. Heyhat.

***

İyi de bu sıkıntının yaşanmaması için alınması gereken önlem yok mu? Eczacıların dediğine göre var. Onlar, ‘periyotlar kısaltılsın’ önerisinde bulunuyor ve ‘ilaçta her yıl kur ayarlaması döneminde arz-talep sorunu yaşanıyor. Bunun önünde geçmek için ayarlamanın yıl içerisinde periyotlar halinde yapılması gerekir’ diyor. Eee. Neden stokçulara fırsat veriliyor? Bu stokçulara ağır yasal cezalar uygulanmıyor mu? Halkın sağlığı ile oynamak bu kadar ucuz mu?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found