SON HABERLER :
Fotoğrafçılar yeniden umutlu Tiyatroseverlerin özlemi sona eriyor Toplu sözleşmeden beklentiler yüksek 'Yerli aşıyı tüm insanlıkla paylaşacağız' Ulaşımda yeni hatlar açıklandı
İlişkilerde pin kodu!
Antalya Ekspres

Hani şu üç kez yanlış yazarsan kilitlenen pin kodu gibi. Dijital çağda yaşıyoruz ya. Ezberlerin bozulduğu bir sanal dünyada. İnsani ilişkileri askıya aldığımız, ilişkilerde kaybetme korkusu yaşadığımız ve de yeniye başlamak için eskiyi bitirme kaygımız. Neyse haddimi fazla aşmadan konuyu toparlamalıyım. Demem o ki; yaşadığımız dönemde ilişkilerde bir kaybetme korkusu yaşanıyor sanki. Yaşam DNA’mız bozuluyor gibi. Sizce de öyle gelmiyor mu?

***

İlişkilerimiz kişiliğimizi ele veriyor ya, bize öğretilen bu değil mi? Yaşamı askıya aldığımız şu günlerde çoğumuzun da yaptığı gibi sanalda kalan insani ilişkiler sorgulanıyor. Nedeni belki de, ilişkilerde kaybetme korkusu. Göremediğimiz, dokunamadığımız, dertleşemediğimiz, uzakta kaldığımız. Enerjiyi istiflediğimiz.

***

Peki, biraz daha derinleştirirsek, paylaşma duygusunu unutup bencilleşiyor muyuz? Kendini sevmek bencillik midir? Değildir bence. Bencillik paylaşmamak, sadece kendine saklamak değil midir? İyiliğini, hoş sohbetini, zamanını üst üste koyup, istiflediğimiz için de ne içsel coşku kalıyor ne de insani ilişkide bereket. Geriye kalan ortaya karışık!

***

Şimdi gelelim işin özüne. Bu ruh halini bir yol gösterici ile aşmak isterken, kitapların arasında yazar Hakan Mengüç’ü buldum. Kitabın adı ‘Kalbin temizse hikayen mutlu biter’. Eee sorguladığım konulara bakılırsa, kalbimin pek de temiz olmadığını düşünmeliyim. Takıldığım konuların altını çizerek okurken, bazı sayfaları da es geçiyorum. Da, bi paragraf var takıldım. Yazar ilişkiyi tanımlarken şöyle diyor ‘İlişkiler eksik tarafımıza yerleştireceğimiz protezler değil. Bütünlüğümüzü taçlandıracağımız sevgi dolu paylaşımlar, ortaklıklardır. Yaslanmak için değil, güç ve sevgi birliği yaparak çoğalmak için ilişkilere ihtiyaç duyarız’. Nasıl ama.

***

Acaba diyorum. İçimizde ki, bu hep bir kaybetme korkusu hem hayatı, hem ilişkileri yıpratan sahte duygulardan biri mi? Sona geldiğimizde, üç kez yanlış yazıp kilitlenen pin kodu misali mi? Biz yine de insani ilişkileri ıskalamadan, yolu doğru yürümekten vazgeçmemeliyiz sanıyorum. Ne dersiniz?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found