SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
İyi de çözüm ne?
Antalya Ekspres

Yalpalayan ekonomi, düşürülmesi beklenirken Meclis’ten geçen yeni vergiler, çığırından çıkan işsizlik, patlayan kredi kartları, tükenen alım gücü. Velhasıl-ı kelam, yurdum insanı borç kıskacında, borçlar faiz kıskacında.

***

Peki yok mu bu abuk sisteme bir çözüm? Televizyon ana haber bültenlerinde siyasiler, sürekli olarak memleket meselelerini konuşup anlatıyor. Ana başlıklar ise bu saydıklarımız. Haberleri izlesen bir türlü, izlemesen başka türlü. Memlekette ne olup bittiğini öğrenmek istiyor, açıyorsun televizyonu geçiyorsun karşısına. Başlıyor haberler dinledikçe kalp atışların hızlanıyor, nabzın yükseliyor, Allah muhafaza kalp krizi kapıda.

***

Muhalefeti başka telden, iktidarı başka telden çalıp söylüyor. Haydi dinleyelim.  ‘Genç işsizlik, cumhuriyet tarihinin rekoruna ayni yıl ikinci kez kırdı. Genç işsizler arasında iş bulma süresi bir yıldan uzun sürüyor. Uzun süreli işsiz genç sayısı bilmem kaç milyona katladı. İstihdam kaybı olmayan tek sektör yok. Çalışma yaşına gelen vatandaşların beşte biri işsiz’. İşte durum tam da buymuş. Genç nüfusa sahip olan ülkemizde işsizlik oranı, tarihi zirvelere tırmanmış. Oysa onların hayalleri, büyük şehirlerde büyük işler yapmaktı.

***

Salgın deseniz işsizliği vurmuş. Memleketteki işsiz rakamları bilmeyen yok. İşsizliği yıllarca dibine kadar yaşayıp, umutlarını tüketenler var milyonlarca. Ama onlara umut verecek, yüzlerini bir parça güldürecek, dertlerine çare bulacak, çözüm üretecek sistem var mı, varsa ne? Alın işte emeği ile geçinmek zorunda kalanların içinde bulunduğu durum. Misal hizmet sektörü. Pandemide kepengini bir indirip bir kaldıran esnaf. Onlarla ilgili pek çok şey vaat edildi, açıklandı, söylendi. Ama verilen destekler yeterli oldu mu? Kazanmayan esnaf, vergi yükünün altında ezildi. Bağ-Kur’u, stopajı, pirimi falan derken. Kazanmıyor ama vergisini ödemeye çalışıyor borç harç.

***

Görünen bu, yaşanan bu. İyi de çözüm ne? Yılın yarısına geldik, diğer yarısını da böyle, ah ile vah ile geçiririz. De, 2022’de umut var mı, ne dersiniz?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found